Home / Nezařazené / Můžete si nahrávat policistu, když váš pokutuje?
Můžete si nahrávat policistu, když váš pokutuje?

Můžete si nahrávat policistu, když váš pokutuje?

Někdy v životě se můžete dostat do situace, kdy budete mít pocit, že policista vás pokutuje za něco, za co by neměl. V takovém případě je dobré udělat si z celé situace záznam. Je však dovoleno natáčet si přímo policistu?

V poslední době je natáčení policie přímo při práci jakousi zábavou. Občas se však může jednat o užitečnou věc, na kterou rozhodně máte právo.

Pro české právo platí, že každý může činit vše, co není zákonem zakázáno. Správní řád, zákon o policii, přestupkový zákon, ani žádný jiný tak nezakazuje pořizování zvukových či obrazových záznamů policistů. Kladně se k této věci dokonce vyjadřuje i ministerstvo vnitra ČR.

Vše to točí kolem toho, že policista je při provádění služebních zákroků a plnění zákonných úkolů, osobou vykonávající veřejnou správu a není tudíž osobou soukromou. V praxi to tedy znamená, že se na něj nevztahuje zákon na ochranu osobních údajů, a zároveň jeho natáčení není v rozporu s občanským zákoníkem.

Nemusíte tak mít souhlas policisty, který vám zrovna uděluje pokutu, a vy máte pocit, že tak nedělá na základě opravnitelných okolností. Vaše nahrávka pak může dále posloužit jako přímý důkaz, respektive jako záruka zákonnosti, kdy provádíte kontrolu práce Policie ČR ze strany občanů.

Dejte si však dobrý pozor na nahrávání tzv. třetích osob, tedy ne policistů. Od nich byste měli mít souhlas, že je můžete přiměřeně natáčet. Ta samá pravidla platí i pro případ, kdy byste chtěli fotit či natáčet policisty v jejich volném čase, popřípadě při činnostech, které nesouvisí s výkonem jejich služby.

Podobné oprávnění pořizovat audio i video nahrávky platí pro zasedání zastupitelstev obcí, která jsou taktéž ze zákona veřejná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Vojtěch Sedláček

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru