Home / Novinky / Proč byste si při koupi nemovitosti měli dávat pozor na věcné břemeno?

Proč byste si při koupi nemovitosti měli dávat pozor na věcné břemeno?

Trh s realitami je ohromně živou oblastí, která přináší šikovným investorům celou řadu příležitostí k poměrně bezpečnému zhodnocení financí. Určitě se však nejedná o procházku růžovým sadem, protože se můžete setkat s celou řadou nepříjemností, jimž se rozhodně chcete vyhnout. Jednou z těch nejhlavnějších je takzvané věcné břemeno. O čem je řeč?

Nepříjemná povinnost

Nejdříve si ve stručnosti řekneme, co vlastně daný pojem znamená pro majitele pozemků, bytů, domů či dalších druhů majetku. Tento stav vám uděluje určitou povinnost vůči jiné osobě. Její podoba závisí na tom, zdali se jedná o břemeno služebnosti, nebo reálné.

První zmíněná varianta znamená, že přes váš pozemek budou moci například vést cizí inženýrské sítě, okap, opora cizí stavby, přičemž v některých případech se dokonce budete muset vzdát vody či k sobě pouštět hospodářská zvířata na pastvu. Jedním z nejčastějších příkladů je situace, kdy prarodiče věnují svůj domov vnoučatům pod podmínkou, aby v daném místě mohli v klidu dožít.

Reálné břemeno s sebou přináší o něco aktivnější závazek, přičemž v tomto případě jste povinni něco dávat druhé osobě nebo pro ni přímo konat určité služby. Typicky se setkáváme s nutností odevzdávat sousedům část úrody či se například starat o výše zmíněné prarodiče. Jakým způsobem zjistit, jestli vaše vytoužená investice nepodléhá těmto břemenům?

Informace jsou základ

Nejspíše nikdo z vás nechce zbytečně řešit všemožné závazky a nechat se omezovat. Přesně proto je extrémně důležité si před samotnou koupí vyhledat veškeré detaily k jednotlivým příležitostem. Skvělým řešením jsou stránky známého portálu GeoPas, kde během několika málo kliknutí zjistíte celou řadu informací k nemovitostem i pozemkům v celé České republice, a to zcela zdarma.

Investiční životní pojištění: K čemu je a proč se (ne)vyplatí?

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru