Free songs
Home / Podnikání / Trump na to jde pěkně zostra
Trump na to jde pěkně zostra

Trump na to jde pěkně zostra

Donald Trump si pomalu ale jistě začíná zahřívat své prezidentské místečko, a už začíná plnit to, co slíbil ve svých předvolebních slibech. Navíc jeho rozhodnutí a příkazy začínají ovlivňovat celý svět a i jeho finance.

Prvním velkým krokem bylo oficiální vypovězení smlouvy TPP, a pozvání si na kobereček šéfy velkých nadnárodních firem. V bílém domě pak Trump těmto lidem vysvětlil, že pokud jejich výrobní politika bude obsahovat systém vývozu a montáže výrobků v zahraničí a jejich následný dovoz zpět do států, mohou se těšit na vysoké dovozní daně. Na oplátku jim však bylo přislíbeno, že je nový prezident zbaví zbytečné regulace, dokonce padl údaj 75% a plošně jim také sníží daně.

Momentálně se dá jen velmi těžce odhadnout, zda tento mikromanagement v podání nového prezidenta bude či nebude mít úspěch v podobě vyššího růstu pracovních míst v USA. Avšak z prvních Trumpových kroků je patrné, že bude chtít dostát svých předvolebních slibů. Trochu to připomíná situaci po hlasování o brexitu v loňském červnu, kdy se řada expertů i trhy mýlili v odhadu výsledků hlasování a hrubě podcenili ochotu britských politiků dostát svým voličským slibům, které byli primárně namířené na vyvedení Velké Británie pryč z EU.

S Brexitem v poslední době silně souvisí také rozhodnutí ústavního soudu, zda britská vláda může aktivovat článek 50 o vystoupení z UE a to bez souhlasu parlamentu. Právní spory pak mohou být brzdou v politice Donalda Trumpa. Jeho snaha o rychlou likvidaci obchodních dohod, jako je například obchodní daň v USA. Právě to může být velmi nepříjemný legislativní oříšek, možná ještě tvrdší, než hladké vystoupení z EU.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Vojtěch Sedláček

Nahoru