Home / Novinky / Bude rok 2021 ve znamení návratu švarcsystému?
Bude rok 2021 ve znamení návratu švarcsystému?

Bude rok 2021 ve znamení návratu švarcsystému?

Zavedení nové paušální daně budí u některých expertů obavy. Bojí se totiž, že by se po letech opět mohl v hojném množství vrátit švarcsystém.

Zavedení paušální daně vlastně ještě není naplno schváleno. O tom, jestli půjde o pozitivní změnu, se ale stále vedou dlouhé debaty. Zjistíme to až v následujících měsících a letech. Jednu obavu ale přece jen paušální daň vyvolává.

Řada výhod

Živnostníci už si v posledních letech zvykli na postupné zvyšování sociálního a zdravotního pojištění. Stejný trend bude pokračovat i letos. Pokud ale některý z drobných živnostníků sáhne po paušální dani, připlatí si o něco víc. V platbě je totiž kromě navýšeného sociálního a zdravotního pojištění započítáno i symbolických 100 korun v podobě daně z příjmu. Dohromady tato částka dělá necelých 5 500 Kč.

Největším bonusem ale není nižší platba pro živnostníky s vyššími příjmy, ale úplně jiný bonus. Pokud se totiž OSVČ k paušální dani přihlásí, nebude muset podávat daňové přiznání. Navíc mu nebudou hrozit žádné kontroly ze strany správce daně a veřejného pojištění.

Návrat příliš nehrozí

Právě absence kontrol začíná vyvolávat obavy některých ekonomů. Ti se bojí, že by tento způsob optimalizace danímohl znovu oživit nechvalně známý švarcsystém. Ten by se díky absenci daňových přiznání a kontrol dalo lépe zakrýt. Strach mají experti především o to, aby lidé ve velkém nezačali opouštět zaměstnání a nezakládali si živnostenské oprávnění. Tímto způsobem by tak mohli dále spolupracovat se zaměstnavatelem.

Tato praktika je ale poměrně nepravděpodobná. Existuje totiž velké množství lidí, kteří mají doslova odpor k podnikání, případně se bojí nejistoty spojené s živnostenským listem. Případné kontroly ve firmách by navíc švarcsystém poměrně snadno odhalily. Je tedy možné, že některé firmy budou této možnosti využívat, nikoliv však ve velkém množství.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru