Home / Finance / Jak lze získat dávky na děti
Jak lze získat dávky na děti

Jak lze získat dávky na děti

Rodiče v České republice mají možnost získat některé dávky buď pravidelně každý měsíc, nebo jednorázově. Na některé má nárok každá rodina, jiné závisí na výši jejího příjmu.

Rodičovský příspěvek

Nárok na něj mají všichni rodiče bez ohledu na jejich majetkové poměry nebo příjem. Jedná se o pravidelnou měsíční dávku, kterou rodič starající se o dítě, a který nemůže tudíž docházet do zaměstnání, pobírá maximálně do čtyř let věku dítěte. Nejvyšší vyplacená částka je 22 tisíc Kč. Rodiče si volí sami, jak dlouho budou tento příspěvek pobírat a podle toho se pak upraví výše příspěvku. Doba čerpání se pohybuje od 2 do 4 let věku dítěte, přičemž rodičovský příspěvek nesmí být vyšší než 70% předchozího výdělku a měsíčně nesmí činit více než 11.500 Kč.

Mateřská

Vyplácí se od prvního dne nástupu na mateřskou, tj. 6-8 týdnů před plánovaným porodem. Každá matka si určuje sama, kdy v tomto rozmezí na mateřskou nastoupí, ovšem pokud by nastoupila později, dávky by se krátily. Podmínkou výplaty je placení nemocenského pojištění. U klasického pracovního poměru platí nemocenské pojištění zaměstnavatel. Podnikatelka si musí platit nemocenské pojištění sama a výše mateřské závisí na měsíční platbě dobrovolného nemocenského pojištění. Doba poskytování dávky začíná nástupem na mateřskou a činí 28 týdnů a u ženy, která porodila zároveň dvě a více dětí je to 37 týdnů.

Porodné

Na tuto jednorázovou dávku nemá nárok každý. Od roku 2011 se zkoumá příjem rodiny a nárok vzniká rodině při narození prvního nebo druhého dítěte, jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7 násobek životního minima rodiny. Výše porodného činí 13 tisíc Kč na první živě narozené dítě a 10 tisíc Kč na druhé.

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Poskytuje se zaměstnankyni, která byla z důvodu těhotenství a mateřství dočasně převedena na jinou práci s nižším výdělkem bez svého zavinění. Podmínkou je účast na nemocenském pojištění a vyplácí se za kalendářní dny, v nichž trvalo převedení na jinou práci.

Přídavky na děti

Nárok souvisí s příjmem rodiny v předcházejícím kalendářním roce a může je dostat nezaopatřené dítě, když rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,40.

Ošetřovné

Nárok vzniká, pokud rodič ošetřuje nemocné dítě, nebo tomu, kdo pečuje o zdravé dítě do 10 let věku z důvodu uzavření dětského výchovného zařízení. Počítá se z denního vyměřovacího základu a základem pro výpočet jsou hrubé přímy ve 12 předcházejících kalendářních měsících.

O Makawiel

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru