Home / Podnikání / Dokonce i živnostníci se mohou pojistit proti pracovní neschopnosti
Dokonce i živnostníci se mohou pojistit proti pracovní neschopnosti

Dokonce i živnostníci se mohou pojistit proti pracovní neschopnosti

Většina podnikatelů a živnostníků spoléhá na to, že neonemocní a nebudou práce neschopní po delší dobu. Ovšem dobré pojištění se může vždy hodit. Takzvané pojištění proti pracovní neschopnosti by každý rád uzavřel samostatně bez dalších produktů. Tuto variantu ovšem umožňují pouze tři pojišťovny: Česká pojišťovna ZDRAVÍ, Pojišťovna VZP (nejedná se o zdravotní pojišťovnu!) a UNIQA pojišťovna.

Většina ostatních pojišťoven také umí pojistit i pracovní neschopnost, ovšem musíte si k tomu sjednat zdravotní pojištění, čímž se vše prodražuje.

Česká pojišťovna ZDRAVÍ

Nabízí pojištění proti pracovní neschopnosti pod produktem Multizdraví. Mohou jej uzavřít zaměstnanci i OSVČ. Vybrat si můžete ze dvou variant karenční doby, resp. od kdy vám budou denní dávky vypláceny:

  • od 15. dne (karenční doba 14 dní)
  • od 29. dne (karenční doba 28 dní)

Po uzavření pojištění, resp. od doby platnosti se navíc uplatňuje tříměsíční čekací doba. To znamená, že když onemocníte během ní, nebudou vám denní dávky vyplaceny, pokud pracovní neschopnost nevznikne následkem úrazu.

Nastane-li pojistná událost, musíte ji nahlásit vždy maximálně den předtím, než vám mají být denní dávky vypláceny.

Výše denních dávek

Pohybuje se v rozmezí 150-6000 Kč v závislosti na příjmu OSVČ. Pojišťovna vám sjedná denní dávku v jakékoliv výši, kterou si sami určíte. V případě pojistné události však bude chtít vidět váš příjem, a pokud nebude dostačující, denní dávky vám nevyplatí. Maximální výše denní dávky, u které se ještě nezkoumá výše příjmu, činí 300 Kč na den.

Pojišťovna VZP

Prodává pojištění pod názvem Patron. Podmínkou je účast na nemocenském pojištění, které se platí České správě sociálního zabezpečení minimálně ve výši 115 Kč měsíčně. Vybírat lze z karenční doby 14, 24, 28 a 35 dnů. I zde se uplatňuje 3 měsíční čekací doba. Výše denních dávek je v rozmezí 100-500 Kč a pojišťovna nezjišťuje váš příjem, je však nutné, abyste měli pravidelný zdanitelný příjem.

UNIQA pojišťovna

Nabízí pojištění pod názvem Kompakt. Karenční doby jsou 14, 28 a 42 dnů, čekací doba 3 měsíce. Náhradu vypočítává tak, že sečte váš příjem za posledních 12 měsíců a ten poníží o částku, kterou jste již dostali od státu v rámci nemocenského pojištění. Pokud „zbude“ nějaká ztráta, doplatí vám z tohoto pojištění zbytek.

Na závěr jedna rada

Využijte možnosti nabízené na současném trhu a sjednejte si pojištění u více pojišťoven. U všech si ale dejte pozor, aby se jednalo o limit, do kterého ještě nebudou zkoumat váš příjem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Makawiel

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru