Home / Podnikání / Jak zdanit přivýdělek z podnikání
Jak zdanit přivýdělek z podnikání

Jak zdanit přivýdělek z podnikání

V dnešní době je s jediným příjmem poměrně těžké vyjít, a proto si mnoho lidí vydělává přivýdělkem z podnikání. Ovšem i peníze z nejrůznějších podnikatelských vedlejších aktivit je zapotřebí zdanit a my si nyní ukážeme jak na to.

Pokud se rozhodnete, že své příjmy obohatíte o výdělek z podnikatelské činnosti, pak musíte mít na paměti, že pokud přesáhnete 6000 tisíc korun ročně, budete se muset popasovat s daňovým přiznáním. Tyto vedlejší příjmy vám totiž zabrání v tom, abyste požádali zaměstnavatele o zúčtování.

Pokud v zaměstnání odvádíte sociální a zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy, pak bude vaše podnikání z hlediska daní vedlejší činnosti. V prvním roce této činnosti, která je klasifikovaná jako vedlejší, nemusíte odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pojistné se bude odvádět až po podání prvního přehledu. V případě vedlejší činnosti se pak bude odvozovat od reálného výdělku z podnikání.

Pro zdravotní pojištění podobná rozhodná částka stanovena není. Platí však, že zálohy se hradit nemusí a pojistné za podnikatelskou činnost se odvede po podání Přehledu o příjmech a výdajích ze skutečně dosaženého zisku. U vedlejší činnosti neplatí minimální vyměřovací základ, a je tedy možné se vyhnout placení minimální záloh, tak jak to dělají osoby, které mají podnikání jako hlavní činnost.

I při podnikání na vedlejší činnost lze uplatňovat výdajové paušály, nezdanitelné části základu daně a slevy na dani. Je však nutné sledovat, aby využíváním daňového paušálu nedošlo k odebrání nároku na daňovou slevu na vyživovanou manželku nebo daňové zvýhodnění na dítě. K tomu dojde v momentě, kdy součet dílčích základů daně, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50% celkového základu daně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Vojtěch Sedláček

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru