Home / Finance / Podílové fondy mohou být zajímavější než investiční byty
Podílové fondy mohou být zajímavější než investiční byty

Podílové fondy mohou být zajímavější než investiční byty

Vyplatí se stále ještě pořizovat si byt jako investici? Na tuto důležitou otázku přináší odpověď také Martin Slaný, hlavní ekonom DRFG, investiční skupiny Davida Rusňáka.

V Česku je krize bydlení, Rusňákova DRFG intenzivně staví

Krize podle Martina Slaného v bydlení panuje v přeneseném významu. Naprostá většina lidí stále má kde bydlet.  Nicméně už se v mnoha případech nejedná o vlastní střechu nad hlavou, upozorňuje ekonom.

Tato krize je podmíněna dvěma faktory, a to jak na straně nabídky, tak i poptávky. Na straně poptávky jsou za ni v první řadě zodpovědné primárně nízké úrokové sazby hypoték, které svého času byly dostupné širokému okruhu zájemců.

Z hlediska poptávky tkví problém v tom, že nových bytů není dostatek, nestaví se. To se pokouší aktivně změnit také DRFG Davida Rusňáka. Celá společnost rovněž vyvíjí aktivní činnost v oblasti developmentu.

Do roku 2024 tak například má být hotov nový bytový komplex v Mladé Boleslavi v Michalovicích. Ten nabídne více než 100 bytů. V Ostravě by měl do roku 2025 stát vícefunkční areál složený z bytů, maloobchodních prostor a kanceláří. Ve stejném roce v Olomouci vznikne v blízkosti hlavního nádraží komplex čítající zhruba 450 bytů, kanceláře a dvanáct tisíc metrů čtverečních obchodních ploch.

Investiční byty končí, trhu vládnou komerční nemovitosti

Rusňákova DRFG má i další velkolepé ambice. Velmi dobře se etabluje i v oblasti komerčních nemovitostí, jak dále nastínil i ekonom Slaný.

A právě to představuje perspektivní oblast, do níž by mohli investovat i běžní obyvatelé. Pořizovat si investiční byt dnes už vzhledem k nízkým výnosům není tolik perspektivní. Běžně se výnosy pohybují v současné době na úrovni 1 až 2 %.

V Česku v roce 2021 přitom inflace činila 3,8 %. Za rok 2022 pak byla ještě mnohem vyšší.

Vypadá to, že nejkonzervativnější formy investic pozbývají význam a jako perspektivnější se jeví právě například oblast investování do komerčních projektů.

Investovat přitom skutečně může i běžný člověk. A to skrze institucionální fondy investování, jako jsou třeba podílové fondy, říká dále Martin Slaný.

Autor: Michal Pecka

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru