Home / Zajímavé tipy / Domek bez stavebního povolení? Možná již příští rok!
Domek bez stavebního povolení? Možná již příští rok!

Domek bez stavebního povolení? Možná již příští rok!

S blížící se novelou stavebního zákona by měla přijít také změna v rychlejším a jednodušším povolování staveb. Bez stavebního povolení bude v budoucnu možno postavit rodinný dům, velký bazén, skleník i zahradní domek.

Tato novela byla odsouhlasena vládou a nyní jí čeká průchod celým legislativním procesem. Pokud se jí podaří vejít v platnost, pak potěší především jednodušším a rychlejším povolováním staveb. Díky tomu budou moci drobní stavebníci, ale i stavební úřady mnohem rychleji realizovat své projekty. Podle odhadů až o deset měsíců.

Současný stav je takový, že kdo si chce postavit rodinný dům, chatu, bazén, ale i obyčejný plot, musí si projít martýriem stavebních řízení. Navrhované novela by však toto všechno odstranila. Počítá totiž s tím, že skleníky, zahradní domky a větší bazény je možno pořizovat bez stavebního povolení pouze na základě jejich umístění. Doposud bylo takto možno stavět jen u projektů do 40 metrů čtverečních a do 5 metrů výšky.

Odpadnout by měla i povinnost hlásit úřadům stavbu, pokud nebude přesahovat dva metry do výšky. V současné době je zapotřebí buď územní rozhodnutí či souhlas sousedů, aby mohl být vydán územní souhlas. Zachována bude ohlašovací povinnost v souvislosti se stavbou plotu a to v případě, pokud bude sousedit s veřejným pozemkem.

Pokud se rozhodnete postavit své pomocnou stavbu, nově by mělo stačit jednodušší ohlášení stavby. Stavební povolení by opět nemělo být potřeba. To dnes platí jen pro menší domky do 150 metrů čtverečních a maximálně dvěma nadzemními podlažími, sklepem a podkrovím.  Na stavební povolení dnes můžete čekat i několik měsíců, ohlášení však musí být hotové do třiceti dnů. Zaplatíte nižší poplatky a není možné jej napadnout odvoláním. Zkrátka vše rychleji a pohodlněji.

O Vojtěch Sedláček

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru