Home / Novinky / S tím jak česká inflace míří nad svůj cíl, se blíží i konec intervencí
S tím jak česká inflace míří nad svůj cíl, se blíží i konec intervencí

S tím jak česká inflace míří nad svůj cíl, se blíží i konec intervencí

Míra inflace neustále narůstá a nyní dokonce předčila cíle samotné centrální banky a překvapila i únorové prognózy. Díky tomu to nyní vypadá, že druhý kvartál 2017 by mohl přinést změny v intervencích ČNB.

Česká inflace stále stoupá, dokonce nad cíle centrální banky a překonává hranici poslední únorové prognózy. Tento jev zvyšuje šance na ukončení intervencí již v průběhu druhého kvartálu 2017. Hlavním motorem a tady i dynamiky cen jsou zvyšující se ceny potravin, pohonných hmot a také služeb v pohostinství a hoteliérství, za což nejspíše může EET.

Ceny ovšem rostou napříč celým spotřebitelským košem a nízká nezaměstnanost v kombinaci s rostoucími mzdami bude udržovat dynamiku inflace poblíž cílů ČNB i nadále. Proto s blížícím se koncem čtvrtého kvartálu stále sílí sázky na snižování intervencí ze strany ČNB. Ty jen za první březnový týden vzrostly o 4 miliardy euro. My osobně odhadujeme opuštění od intervencí v průběhu druhého kvartálu. A tak i přesto, že je koruna v současné době překoupená, i nadále se do ní bude investovat, minimálně do březnového zasedání ČNB.

Zcela opačnou strategii má Evropský centrální banka, která se na politiku kvantitativního uvolňování zatím příliš nechystá. I přesto, že se inflace vyšplhala nad cíl centrální banky a z reálné ekonomiky jsou jen dobrá čísla, bankéři ve Frankfurtu chtějí být více opatrnější. A tak se inflace v příštích několika letech zřejmě moc hýbat nebude. Jádrová inflace je zatím stále velmi nízká a eurozónu navíc čeká velký volební maraton, takže se všichni shodují na tom, že bude lepší počkat do listopadu. To bude jádrová inflace vyšší a eurozóna za sebou bude mít francouzské volby. Proto si ještě budeme muset na pozitivní obrat vůči dolaru ještě nějakou chvíli počkat.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Vojtěch Sedláček

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru