Home / Investování / Jevy, které mohou poslat akcie ke dnu či do výšin
Jevy, které mohou poslat akcie ke dnu či do výšin

Jevy, které mohou poslat akcie ke dnu či do výšin

Pokemon Go je trefa do černého a své o tom ví i Nintendo, které se podílelo na vydání této hry. Jeho cena na trhu se totiž během několika týdnů vyšplhala o více jak 100%. Tak takovýchto příběhů zažívají celosvětové burzy mnoho pojďme se podívat na další příběhy raketového růstu či poklesu.

Příčiny proč firmy takto prudce klesnou či stoupnou, jsou různé. U růstu se nejčastěji jedná o úspěšný, či velice potřebný produkt. Tady drží první pozice povětšinou farmaceutické společnosti, které vyjdou na trh s opravdu jedinečným lékem. Například v roce 2014 přišla jedna kanadská společnost s prohlášením, že pracuje na léku proti ebole, která v té době naplno řádila v Africe. Akcie společnosti v té době vzrostly během jediného dne o 45%. Později se však ukázalo, že lék nezabírá, a akcie šli zase dolů. Dnes se pohybují opět na úrovni před vypuknutím nemoci.

Něco podobného zažili i investoři do akcií společností obchodujících v konopném průmyslu. S postupným přibýváním států, které legalizovaly tuto drogu, dosahovaly některé společnosti prudkého růstu a následně i prudkého propadu. To dokládá, že tento segment je stále mladý a velice náchylný k prudkým výkyvům.

Prudké změny způsobily také bakterie. Blíže ty, které obsahovali potraviny amerického řetězce rychlého občerstvení Chipotle. Desítky lidí měly tehdy vážné zdravotní potíže kvůli bakteriím E.coli a salmonely, které se prodávaly společně s produkty v několika prodejnách řetězce. Akcie tohoto podniku zaměřeného především na mexické jídlo pak klesly o 45% a z tohoto propadu se společnost dodnes nevzpamatovala.

A své o prudkém propadu ví i společnost BP, které vybuchla ropná plošina v oceánu u Mexika, který způsobil velice nepříjemnou ekologickou katastrofu, kdy do moře uniklo velké množství barelů ropy. Akcie společnosti se propadly o 55 procent a na úroveň před krizí se již nikdy nedostaly.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Vojtěch Sedláček

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru