Bankovní a nebankovní společnosti se v posledních letech snaží získat nové klienty nabídkou refinancování stávajících úvěrů. Kdy k takovému kroku přistoupit a jak vám refinancování může pomoci? Podle jakých kritérií vybrat poskytovatele půjčky?
Refinancování a konsolidace úvěrů
Refinancování a konsolidace úvěrů jsou pojmy, které bývají často zaměňovány. U obou postupů se jedná o změnu poskytovatele a o sjednání nové úvěrové smlouvy. V některých případech se může jednat o novou úvěrovou smlouvu u stejného poskytovatele. O refinancování úvěru hovoříme v případě jedné půjčky, o konsolidaci úvěrů se jedná v případě dvou a více půjček.
Refinancování úvěru znamená okamžité splacení dlužné částky původnímu poskytovateli a sjednání nové úvěrové smlouvy s jiným poskytovatelem za výhodnějších podmínek.
Konsolidace úvěrů je sloučení všech stávajících půjček do jediné. Přistupuje se k ní v případě, kdy klient splácí dvě nebo více půjček. Sjednáním nového úvěru na celkovou částku závazků dojde ke splacení všech stávajících dluhů. Nadále platíte jen jednu měsíční splátku.
Refinancování a konsolidace šetří tisíce
Řada úvěrových smluv byla uzavírána v letech, kdy na finančních trzích vládly mnohem vyšší úrokové sazby než dnes. Úvěrová společnost nebo banka vám pochopitelně nenabídne snížení úrokové sazby. Je v zájmu každého klienta, aby si nechal zpracovat nabídku financování od několika institucí. Refinancováním úvěru můžete získat mnohem nižší úrokovou sazbu a ušetřit nemalou částku.
Konsolidace úvěrů je výhodná v případě, kdy získáte nižší úrokovou sazbu nebo lepší podmínky splácení. Nový úvěr si můžete sjednat s delší dobou splatnosti a výrazně snížit finanční zátěž rodinného rozpočtu.
Jestliže jste v situaci, kdy vám kvůli vysokým splátkám nezbývá dost prostředků na placení běžných měsíčních potřeb, zajímejte se o konsolidaci úvěrů. Nižší měsíční splátka je pro vám východiskem z obtížné situace i v případě, kdy by to znamenalo mírně vyšší úrokovou sazbu.
Jak vybrat poskytovatele půjček
Na trhu je dnes nespočet bankovních i nebankovních poskytovatelů půjček. Jakmile začnete vybírat nového partnera pro úvěr, zajímejte se vždy jako první o výši RPSN.
RPSN je roční procentní sazba nákladů. Díky tomuto ukazateli je snadné porovnat jednotlivé nabídky úvěrů. RPSN zahrnuje veškeré náklady na půjčku, úrok i ostatní poplatky. Vždy si nechejte zpracovat několik nabídek a teprve poté se rozhodněte. Využít můžete i řadu přehledných kalkulaček a srovnávačů na internetu.
Kromě RPSN se zajímejte i o recenze poskytovatele. Jak dlouho působí společnost na trhu? Stojí za jejím jménem důvěryhodný investor? Má společnost české nebo zahraniční vlastníky? Je nutné hradit předem poplatky za zprostředkování? Nabízí také půjčku bez solusu? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou s výběrem.
Smluvní dokumentaci si vždy nechejte zaslat předem a pečlivě si ji prostudujte. Nikdy nepodepisujte nic ve spěchu nebo pod nátlakem.