Home / Finance / Topíte plynem? Zjistěte, jak ušetřit
Topíte plynem? Zjistěte, jak ušetřit

Topíte plynem? Zjistěte, jak ušetřit

Vytápět dům zemním plynem je stále nejpohodlnější způsob topení a zároveň i ekologický. Proto více než 2,5 milionů český domácností využívá plyn k vytápění, k ohřevu vody nebo alespoň na vaření. K dalším výhodám topení plynem patří plně automatický chod, vynikající regulovatelnost, účinnost spalování, možnost programování výše teplot a načasování topení.

Ekologičnost vytápění plynem vede stát ke snaze podporovat tento způsob například vyhlášením programu Nová zelená úsporám, jehož součástí jsou také plynové kondenzační kotle. Oproti původním očekáváním byl tento dotační program prodloužen až do konce letošního roku, takže majitelé starých kotlů mají příležitost zmodernizovat si svůj zdroj tepla a ještě ušetřit náklady na pořízení nového kotle.

Vytápění zemním plynem je příjemné a pohodlné, ovšem bohužel stále jedno z nejdražších. Průměrná domácnost spotřebuje ročně zhruba 30 MWh zemního plynu, což představuje částku 40 až 45 tisíc Kč. Pokud patříte ke spotřebitelům, kteří topí plynem a chcete ušetřit, zaměřte se na následující možnosti:

Seřízení plynového kotle

Před zahájením topné sezóny se vyplatí nechat si plynový kotel odborně vyčistit a seřídit. Náklady zaplacené odborné firmě by se vám měly vrátit v podobě snížení spotřeby zemního plynu. Odborné seřízení spolu s optimálně nastavenou regulací a čisté spalinové cesty jsou předpokladem úsporného chodu plynového kotle.

TIP: Proč se místo plynu vyplatí tepelné čerpadlo čtěte na https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/proc-zvolit-tepelne-cerpadlo

Programové řízení topení

K úsporám při topení přispívají inteligentní prostorové termostaty, umožňující časové řízení teploty ve vytápěném objektu. Správně nastavený termostat zapne vytápění s určitým předstihem, takže až přijdete domů ze zaměstnání nebo děti ze školy, bude v domě příjemné teplo. V době nepřítomnosti stačí v zimě pouze temperovat a tak ušetřit náklady na vytápění. Podobně lze nastavit útlumový program na noc.

Otopná soustava

I další součásti otopné soustavy lze vybavit regulačními prvky. Například na každý radiátor lze namontovat správně nastavenou termostatickou hlavici, která automaticky udržuje požadovanou teplotu v dané místnosti. Topení se automaticky vypne například při vaření nebo když do místnosti začne svítit slunce.

Větrat s rozumem

Větrání je třeba přizpůsobit ročnímu období a venkovní teplotě. Platí zásada – větrat krátce a intenzivně. Například otevřenou ventilačkou se vzduch příliš nevymění a teplo se vyplýtvá.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Makawiel

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru