Extrémně nízká nezaměstnanost tlačí platové nabídky stále více vzhůru. Pojďme se podívat v jakých oblastech je momentálně poptávka daleko před nabídkou, a které z nich jsou platově nejlukrativnější.
Nízká nezaměstnanost je důvodem, proč jsou zaměstnavatelé nuceni zvyšovat mzdy. Jen odměňování však přestává stačit a firmy tak musí přehodnotit i svou nabídku finančních benefitů. Loňské nominální mzdy vzrostly oproti minulému roku o 4,3% a podle odhadů se budou dále šplhat až na hranici 5%. „Volných uchazečů o práci je minimum, počet nabízených pozic oproti tomu silně roste a růst bude i v roce 2017. Zaměstnavatelé tedy vedle zvyšování mezd a benefitů musejí přemýšlet i o způsobech, jak své zaměstnance motivovat a prohlubovat jejich loajalitu, očekává Martin Ježek z Grafton Recruitment.
Situace je však rozdílná trh od trhu. Tak například odvětví IT a telekomunikací nabízí až sto tisíc pro systémového architekta v Praze, ovšem ta stejná pozice je v Olomouci ohodnocena částkou výrazně nižší a to 60 tisíci. A podobně se to má i u většiny dalších pozic v tomto segmentu.
Silný růst mezd zaznamenává momentálně průmysl. Zde se opět mzdy liší v závislosti na jednotlivé kraje, ovšem rozdíly zde nejsou tak markantní. Největší poptávka je po specialistech v oboru strojírenství, konstruktérech, technolozích a výrobních inženýrech. Chybí také velké množství CNC operátorů.
Co se týče administrativy, tak i zde dochází k růstu platů. Poptávka je zde především po advokátních koncipientech. A vůbec nejvíce nedostatkovým zbožím jsou v dnešní době asistenti, což se pozitivně odráží na platových nabídkách.
Velmi výrazný nárůst mezd zaznamenává také stavebnictví, farmacie a bankovnictví. Zde všude je nedostatek lidí a od toho se odrážejí také platové nabídky.