Pokemon Go je trefa do černého a své o tom ví i Nintendo, které se podílelo na vydání této hry. Jeho cena na trhu se totiž během několika týdnů vyšplhala o více jak 100%. Tak takovýchto příběhů zažívají celosvětové burzy mnoho pojďme se podívat na další příběhy raketového růstu či poklesu.
Příčiny proč firmy takto prudce klesnou či stoupnou, jsou různé. U růstu se nejčastěji jedná o úspěšný, či velice potřebný produkt. Tady drží první pozice povětšinou farmaceutické společnosti, které vyjdou na trh s opravdu jedinečným lékem. Například v roce 2014 přišla jedna kanadská společnost s prohlášením, že pracuje na léku proti ebole, která v té době naplno řádila v Africe. Akcie společnosti v té době vzrostly během jediného dne o 45%. Později se však ukázalo, že lék nezabírá, a akcie šli zase dolů. Dnes se pohybují opět na úrovni před vypuknutím nemoci.
Něco podobného zažili i investoři do akcií společností obchodujících v konopném průmyslu. S postupným přibýváním států, které legalizovaly tuto drogu, dosahovaly některé společnosti prudkého růstu a následně i prudkého propadu. To dokládá, že tento segment je stále mladý a velice náchylný k prudkým výkyvům.
Prudké změny způsobily také bakterie. Blíže ty, které obsahovali potraviny amerického řetězce rychlého občerstvení Chipotle. Desítky lidí měly tehdy vážné zdravotní potíže kvůli bakteriím E.coli a salmonely, které se prodávaly společně s produkty v několika prodejnách řetězce. Akcie tohoto podniku zaměřeného především na mexické jídlo pak klesly o 45% a z tohoto propadu se společnost dodnes nevzpamatovala.
A své o prudkém propadu ví i společnost BP, které vybuchla ropná plošina v oceánu u Mexika, který způsobil velice nepříjemnou ekologickou katastrofu, kdy do moře uniklo velké množství barelů ropy. Akcie společnosti se propadly o 55 procent a na úroveň před krizí se již nikdy nedostaly.