Se začátkem podnikání se zpravidla pojí i zřízení podnikatelského bankovní ho účtu. Nutnost to není, v podstatě můžete klidně používat účet osobní, nicméně ve většině případů je praktičtější si na pracovní záležitosti založit speciální konto. Nebudete pak mít nepořádek ve firemních a soukromých penězích. Jste-li jen samostatně jako OSVČ, je to možná nakonec i jedno, ale jakmile už máte nějaké společníky či zaměstnance, musíte dělat rozdíly mezi firemními a vlastními penězi.
Ve vašem zájmu a v zájmu celé firmy by mělo být, aby byl účet co nejvýhodnější a platili jste za něj co nejméně peněz. A to je vlastně první důležité kritérium.
Chtějte účet bez poplatků
Požadujte firemní účet zdarma, a to úplně. Poplatky za výběry z bankomatu, příchozí či odchozí platby, platby kartou, vkládání peněz a další služby by po vás banka chtít neměla. Pokud toto vyžaduje, odejděte jinam. Přestože se většinou jedná o částky v řádu korun či desetikorun, nejspíš byste se divili, kolik dělá celkový roční součet. Jestliže v rámci podnikání občas cestujete do zahraničí, měli byste se zajímat také o skutečnost, zda budete platit za výběry v zahraničních bankomatech.
Půjde mít více platebních karet?
Někdo k firemnímu účtu kartu vůbec nepotřebuje, používá ho pouze na přijímání plateb od zákazníků, případně si z něj peníze vybírá. Jsou ale i podnikatelé, kteří občas něco z firemního účtu zaplatí. V takovém případě budete potřebovat platební kartu a možná ne jen jednu. Je-li společníků ve vaší firmě více, měli byste si zjistit, kolik karet lze u dané banky k jednomu účtu žádat.
Možná bude platební kartu vlastnit i některý ze zaměstnanců, jemuž nebudete chtít dát všechna práva – sami mu například nastavíte denní limit plateb. Umožní vám tohle banka?
Dejte na pověst banky
Pokud se o nějaké bance říká, že problémy svých klientů neřeší, asi to bude mít nějaký důvod. Vyberte si finanční instituci, o níž se takové negativní zvěsti nešíří. Nejlepší samozřejmě bude, když se zeptáte lidí ve vaší situaci, tedy podnikatelů. Na internetu vypátráte spoustu popsaných zkušeností, stačí jen chtít se něco dozvědět.
Nechte se hýčkat
Vedení účtu zdarma, výběry z bankomatu a platby bez poplatku, to jsou běžné služby. Hledejte tedy banku, která vám nabídne ještě něco navíc. Může se jednat o různé bonusy, slevy a další věci, jež vám ve finále ušetří peníze. Příkladem je třeba firemní účet od mBank, v rámci nějž se vám vrátí 1 % z každé transakce kartou.
Bez digitálního přístupu se neobejdete
Určitě budete chtít mít přehled o tom, co se na vašem účtu děje. A pravděpodobně kvůli každému vyřizování nechcete chodit do banky. Proto je nezbytné mít nejen internetové bankovnictví, ale rovněž bezpečnou mobilní aplikaci, díky níž se na účet podíváte kdykoliv, kdy se vám zachce. Opět se zajímejte, zda je možné, aby mělo v aplikaci k účtu přístup současně více lidí, a chtějte vědět, jak je zabezpečená. Měla by být aspoň na heslo, jinak by vám mohl kdokoliv peníze z účtu někam odeslat, kdybyste někde telefon zapomněli či ztratili.
Ne vždy všechno vyřešíte online
Bylo by to určitě fajn, ale někdy se neobejdete bez osobní schůzky. Jak daleko od sídla vaší firmy má banka pobočku? A když už jsme u toho, jak daleko máte nejbližší bankomat této bankovní instituce? Výběry z bankomatů jiných značek bývají obvykle placené.
Nabídnou vám další finanční produkty?
Běžný firemní účet není jediný produkt, který budete od banky potřebovat. Když se zadaří, určitě budete chtít zbývající peníze nějak zhodnotit. V opačném případě si nejspíš půjčíte peníze. Půjde to u vámi zvolené banky? Bylo by hloupé mít u jedné běžný, u druhé spořicí účet a u třetí půjčku. Vyberte si bankovní instituci, která se stane vaším kompletním partnerem.