Home / Finance / Co je to leasing?

Co je to leasing?

Leasing je slovo vzniklé z anglického výrazu pro „pronájem“. Jedná se vlastně o smlouvu mezi pronajímatelem a pronájemcem. Předmětem leasingu může být movitá i nemovitá věc – například auto, zdravotnické zařízení, stroj, výpočetní technika nebo vybavení provozoven. Leasing by se dal popsat jako dlouhodobý pronájem dané věci nebo služby, v jehož průběhu pronájemce splácí v pravidelných půjčkách leasingové společnosti peníze za pronájem formou leasingových splátek. Leasing poskytují především specializované banky nebo leasingové společnosti. Než však s některou z nich uzavřete smlouvu, zjistěte si o ní předem co nejvíce informací. Dobré je například vědět, jak dlouho daná společnost funguje na leasingovém trhu, kdo je jejím majitelem, jaké má finanční zázemí nebo si konkrétně vytipovat některé její zákazníky a posoudit jejich spokojenost s činností společnosti. To je možná i nejlepší způsob. Pokud nějaký váš známý má nějaké auto na leasing, tak se s ním poraďte, jak je spokojený, protože na tom asi poznáme nejvíce. Samozřejmě je třeba mít dobrého známého, se kterým si můžeme říci důvěrné informace, takže vždy je nutné přemýšlet dopředu.

Výhody a nevýhody leasingu

Jako každé pořízení předmětu vyšší hodnoty má i leasing svá rizika a své plusy. Velkým plusem je například to, že riziko inflace na sobě nese právě leasingová společnost, stejně tak je doba vyřizování leasingu mnohem kratší než u úvěrů. Výhodou je také to, že věc, kterou si pořídíte na leasing, si na sebe vydělává už v průběhu splácení půjčky. Nevýhodou však bývá další řada věcí – nakupovat formou leasingu je mnohem dražší než klasicky na úvěr. Navíc předmět leasingových splátek zůstává po celou dobu splácení majetkem leasingové společnosti, takže v případě, že jej nesplatíte včas nebo se vyskytne nějaký jiný problém, propadá Váš majetek společnosti bez nároku na náhradu pro Vás. Vypovědět smlouvu leasingové společnosti nejde buď vůbec, nebo jen s velkými potížemi a vysokým penále. Navíc jsou některé vlastnické povinnosti přenášeny na kupujícího, který si nese například plnou zodpovědnost za případnou ztrátu nebo odcizení předmětu leasingu. Existuje ještě více výhod a nevýhod leasingu, v tomto článku jsou zmíněny jen ty nejpodstatnější.

Existují dva základní typy leasingů

Na našem trhu existují dva typy leasingů, které jako běžní spotřebitelé můžete využít. Jedná se o operativní a finanční leasing. Jejich základní rozdíl tkví v tom, že si můžete vybrat možnost, která bude následovat hned poté, co automobil splatíte. V jasné chvíli se nakonec rozhodneme pro všechny možnosti, které budou pro nás efektivní. U finančního leasingu jsme majiteli vozu hned poté, co splatíme poslední splátku. V ten okamžik je auto již plně naše a můžeme si s ním dělat prakticky vše, co nás jen napadne. U operativního leasingu je vždy majitelem leasingová společnost, takže by to chtělo vždy brát v potaz, že jsme vlastně jen pronájemci vozu. Je to výhodné hlavně pro podnikatele, kteří si nechtějí komplikovat život kvůli tomu, že jsou majiteli vozu. Všechny případné problémy řeší leasingová společnost, vy si jen užíváte auto.

Zpětný leasing

Jedná se o velmi zajímavou možnost získat peníze pro ty, kteří jsou ve finanční krizi a peníze potřebují ihned. Většinou se zpětný leasing týká ojetých automobilů a nemovitostí. V tomto případě leasingová společnost odkoupí od majitele smluvený předmět nebo nemovitost, prodejce dostane finanční částku za prodaný předmět a na základě smlouvy si může předmět zase postupně vyplatit. Na konci leasingové smlouvy se mu předmět vrací za zůstatkovou nebo smluvenou hodnotu. Výhodou zpětného leasingu je rychlost vyřízení, stejně jako snaha leasingových společností uzpůsobit splátky možnostem a požadavkům klientů. Tím získává tento způsob leasingu na atraktivitě a vy si plně můžete vychutnat vlastnictví daného vozu. Přeci jen některé finanční produkty nejsou vůbec špatné.

Leasing je nejsnadnější způsob získání automobilu

Za pomocí leasingu si nakonec splníte sen tím, že budete vlastnit automobil takové značky, kterou chcete. Nakonec to je přeci jen důvod, proč lidé do leasingu jdou. Splátky jsou jednou měsíčně a vlastně se o nic moc starat nemusíte, protože majitelem vozu je daná leasingová společnost. Raději tedy řešte vše, co by se mohlo týkat těch příjemnějších věcí v rámci provozu vozu. Proč si tedy zbytečně navozovat nějaké nepříjemnosti. Všechna pojištění za vás vyřídí společnost, takže vy po dobu splácení leasingu nemusíte ani tyto věci příliš řešit. Dokonce máte ve většině případů šance na takové podmínky, na které byste sami nedokázali dosáhnout. Leasingová společnost vám tedy poskytne formu půjčky, která vám zajistí auto, přesně podle přestav. O ostatní záležitosti už se tak moc starat nemusíte. Takže si své auto užijte, určitě se vám bude vše mnohem příjemněji prožívat.

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru