Vztahy s bankami nebo řízení cash flow Rusňákovy skupiny DRFG – to je hlavní náplní práce Head of Treasury Hany Cajthamlová. Skupina DRFG se mimo jiné dlouhodobě zabývá dluhopisy, které vnímá jako velkou výhodu. Proč tomu tak je a proč jako základní strategii financování volí skupina DRFG diverzifikaci zdrojů?
DRFG emituje dluhopisy od samého začátku: Proč právě dluhopisy?
„Hlavním důvodem je flexibilita. To je jedna z jejich největších výhod, i když i ta má své mantinely dané Českou národní bankou. V prospektech proto vždy definujeme, na co konkrétně prostředky z konkrétních dluhopisů jsou. Snadno tak deklarujeme naše investiční záměry, které vždy dodržujeme a naplňujeme,“ říká na úvod Hana Cajthamlová.
„Je velmi přínosné, že nemusíme mít souhlas, jestli projekt odpovídá, nebo neodpovídá parametrům daného emitenta. Tak je to například v případě bankovního úvěru,“ pokračuje.
Dále dodává: „Naopak držitel dluhopisu nám dává souhlas s naší investiční strategií. Pak je pouze na nás, do kterého konkrétního projektu prostředky z dluhopisů vložíme. Žádný z našich projektů ale není stoprocentně financován pouze z dluhopisů. Vždy se na nich podílíme i našimi penězi.“
Diverzifikace zdrojů jako strategie financování Rusňákovy skupiny DRFG
„U většiny developerských projektů diverzifikujeme zdroje. Dluhopisy v těchto případech využíváme na samém počátku projektu. Tedy na začátku realizace investičního záměru.“
„To je typicky ve chvíli nákupu pozemku nebo do doby získání stavebního povolení. Následně do projektu vstoupí banka spoludotvářející projekt jako takový.“
„Vždy jsme volili cestu kombinace dluhopisů, vlastních peněz a bankovního financování. Což je podle mého zcela správný a zdravý přístup,“ uzavírá Cajthamlová.
Autor: Michal Pecka