Čím dříve začnete, tím dříve se vám investice vrátí. Celkem logická a jednoduchá matematika, která však může být trochu problém. Jak začít investovat již v mladém věku a je to vůbec možné? Tak na tyto otázky se nyní pokusíme najít odpověď.
Znáte někoho skutečně mladého, kdo investuje? Asi jich moc nebude a my se nedivíme. Mnoho lidí si nedokáže představit svou budoucnost za 40 let a už vůbec ne na ní šetřit. I přesto by se toto mělo změnit, protože čím dříve začneme s investováním, tím více času budou mít naše investice na to, aby se přehoupli do pozitivních čísel.
Brzké investice jsou vhodné zejména proto, protože na ně máme. Zdá se to podivné, ale je to tak. Nejsme totiž zatížení příliš velkým množstvím finančních výdajů jako jsou partneři, děti, hypotéky, provoz automobilu, nájem a jiné. Skvělým příkladem může být měsíční investice 200 korun, se kterou začneme ve věku 25 let. Pokud takto budeme šetřit peníze, ve věku 65 let budeme mít na konce se 7% výnosem 525 tisíc korun. Pokud ovšem začneme se stejnou investicí o deset let později, tedy ve věku 35 let, naše úspory při stejném zhodnocení budou dosahovat jen 245 tisíc korun. A to je poměrně málo. Navíc se jedná o ilustrativní příklad. Investovat se dají různé částky a roční výnosy mohou být v průběhu času také různě variabilní.
Pokud vás zajímají akcie, pak si stačí jen vybrat v širokém spektru tržních odvětví. Toho nejlépe dosáhneme prostřednictvím indexového fondu. Skrze něj pak investujeme do konzervativních akcí s pravidelnou dividendou, popřípadě do akcií s dlouhodobým růstovým potenciálem. Menší riziko pak vložíme do rizikovějších akcií s vyšším potencionálním výnosem. Pokud budeme investovat do jednotlivých akcií, je dobré držet se na 4-5% hodnoty našeho investičního portfolia do právě jedné akcie z důvodu bezpečnosti.