Pozice franšízanta je ošemetná. Musí totiž do puntíku pochopit know-how franšízora a pokračovat v jeho misi a vizi. Má práva i povinnosti a částečně i možnost vnuknout projektu něco ze sebe. Buďte obezřetní a prozkoumejte vše do detailu.
Hledá se nástraha
Podnikání v podobě franšízy je pro spoustu lidí lákavá. Výrazně méně práce i starostí, nutnosti peněz i času. Je to skutečně tak? Je franchising tak pohodový? Otázkou tedy zůstává, proč se do něj nezapojí všichni. Možná není vše zalité sluncem a občas se i na poli franšízové spolupráce objeví mráčky, nevýhody a limity, které zájemce ve finále odradí. Tento koncept skvěle odráží tempo a náladu dnešní doby, ale není pro každého. I s podporou franšízora musíte mít dostatek vlastních peněz, a hlavně ostré lokty, abyste novou pobočku udrželi při životě a byli po vůli vlastníkovi know-how.
V plné polní
Franšízant musí splňovat celou řadu podmínek. Nejen dostatek vůli a odhodlání a základní přehled o oblasti nebo oboru, do kterého se chce zapojit, ale i disponovat finanční rezervou, mít schopnost vést kolektiv lidí, spolupracovat s úřady a spoustu dalšího. Franšízant sice na oko podniká na vlastní pěst, ale stále je nad ním dohled mateřské pobočky a franšízora, který mu na samém začátku dal jedinečnou příležitost.
Díky pronájmu práv od franšízora může franšízant ukázat, co v něm je.
Pro franšízanta platí pětice základních pravidel. Je jich pochopitelně mnohonásobně více, ale tato se nevyplatí porušovat. Vztah s franšízorem by se tak nenávratně narušil.
- Respektování směřování franšízy a šíření hlavních myšlenek a vizí
- Dodržování všech poplatků (vstupních, průběžných i účelových) a smysluplné investování, aby pobočka rostla a prosperovala
- Pravidelný report směrem k franšízorovi, informování o změnách, záměrech, sporech i úspěších
- Odmítání další spolupráce a úrovně pronájmu, to vše podléhá rozhodnutí franšízora
- Snaha o obohacení myšlenky a vlastní invence (s podporou franšízora)