Každý zodpovědný rodič se snaží, je-li to jen trochu možné, svým dětem našetřit nějaké peníze do začátku. Naspořená částka jim pak poslouží na studia, koupi či zařizování domova a jiné výdaje, které na ně ve světě dospělých čekají. A kde a jak jim peníze spořit? Nejlépe pomocí stavebního spoření pro děti a mladé.
Stavební spoření pro děti je jednou z nejlepších možností, protože má vysoký výnos. Na spořicím účtu dnes dostanete stěží jedno procento, u termínovaných vkladů jsou úroky vyšší, ale na 4 %, která slibuje Raiffeisen stavební spořitelna, nejspíš nedosáhnete.
Stavební spoření s podporou od státu
Raiffeisen stavební spořitelna dává na stavební spoření pro děti a mladé garantovaný úrok z vkladů 1,5 % ročně, nicméně jako celkové zhodnocení úspor udává až 4 % ročně. Může za to zejména podpora ze strany státu, který vám dá 10 % z ročního vkladu, maximálně 2 000 korun.
Abyste tedy stavební spoření pro děti a mladé využili na maximum, je třeba vložit na spoření 20 000 korun ročně. Pak dostanete od státu plné dva tisíce korun. Jestli částku vložíte najednou na konci roku, nebo si ji rozložíte do jednotlivých měsíců, je pouze na vás. Rozhodující je vklad k 31. prosinci daného roku, podle něj se pak posuzuje, na jakou výši státní podpory máte nárok.
Peníze patří dětem, ty s nimi mohou nakládat libovolně
Pokud se stavební spoření zařizuje dítěti v době, kdy je ještě nezletilé, smlouvu za něj podepisuje zákonný zástupce. Naspořené finance ovšem patří od začátku dítěti. Jestliže s nimi chce nakládat rodič, musí tak vždy činit v zájmu dítěte. Je tedy možné peníze použít například na studia či rekonstrukci dětského pokojíčku.
Po skončení spoření patří peníze dítěti a to s nimi může nakládat libovolně. Je jedno, zda je použije na nákup bydlení, vybavení interiéru, pořízení prvního auta či cestování. Ačkoliv jde o stavební spoření, rozhodně není nutné ho využít pouze na stavební účely.
Stavební spoření se dá založit kdykoliv
I když rodiče zakládají stavební spoření pro děti nejčastěji v prvních letech jejich života, není problém se k tomuto kroku rozhodnout i později. Podmínkou je, že spoření musí trvat minimálně 6 let. Zároveň ho mohou mít mladí lidé pouze do věku 25 let, takže nejpozději, kdy dává smysl ho založit, je věk 19 let. V tuto chvíli už je dítě plnoleté, takže může smlouvu podepsat samo.
Zařídit stavební spoření pro děti dnes není vůbec složité. Raiffeisen stavební spořitelna založení umožňuje také online, pohodlně z vašeho domova. Ostatně, na webu Raiffeisen stavební spořitelny najdete i kalkulačku, která vám prozradí, kolik naspoříte a jaké množství peněz dostanete od státu. Abyste získali plnou podporu (dva tisíce korun za rok), je třeba spořit 1 700 Kč měsíčně.