Máte strach, jak to letošní zimu zvládnete za platby vytápění? Možná vám přijdou vhod určité tipy, které skoro nic nestojí, a přitom dokážou ušetřit celé stokoruny. A nebojte se, nebudou to doporučení tipu: stěhování do menšího nebo k rodičům, nosit dva svetry a podobně. Budete se divit, jak jednoduché to je!
Odvzdušnění topení
Máte-li radiátor puštěný na plno, ale ten je jenom vlažný a vydává šplouchavé zvuky, pravděpodobně obsahuje příliš mnoho vzduchových bublin. To, že netopí, ale neznamená, že platíte méně! Bohužel je to naopak! Jak odvzdušnit topení? Budete k tomu potřebovat speciální klíč na odvzdušňování, které seženete například v železářství. Topení pusťte naplno a po půlhodině klíčem uvolněte ventil radiátoru. Mějte připravený hadr, kterým zachytíte případnou unikající tekutinu.
O jeden stupeň méně
Snížit teplotu v místnosti o jeden stupeň přináší úsporu asi 6 %. A věřte nám, tuto nižší teplotu ani nepoznáte! Čím více teplotu stáhnete, tím více samozřejmě ušetříte. Nicméně snížit z 22 na 21 °C není taková oběť a na účtu za energii se to projeví!
Pozor na únik tepla
I když máte nová okna, k určitému úniku tepla jimi může docházet. Proto se v noci a v nepřítomnosti vyplatí zatáhnout závěsy, záclony, venkovní či vnitřní žaluzie. To pomůže snížit únik tepla z místnosti ven. Nevyplácí se topení vypínat, pokud jdete do práce. Vychlazený byt bude potřebovat totiž mnohem více energie na vytopení. Pokud nechcete zbytečně topit, když jste v práci, stáhněte topení – nevypínejte ho!
Hliníková fólie za radiátory
Panelové i cihlové zdi pohlcují teplo, které radiátor vydává. Pokud máte pocit, že radiátory topí méně, než by měly, můžete za ně instalovat hliníkové fólie. Jedná se o investici okolo 300 Kč za jednu fólii. Teplo bude odráženo zpět do místnosti, namísto aby jej pohltily zdi. Vhodné je též radiátory nezakrývat a neumisťovat před ně nábytek.