Home / Novinky / Potřebujete více peněz? Začněte snižováním výdajů na pravidelné nákupy
Potřebujete více peněz? Začněte snižováním výdajů na pravidelné nákupy

Potřebujete více peněz? Začněte snižováním výdajů na pravidelné nákupy

Korunka ke korunce a za měsíc se nastřádá několik set, možná i nějaká ta tisícovka. O čem je řeč? O úsporách, které budete mít, když přestanete nerozumně utrácet při každodenních nákupech. Právě pravidelné nákupy potravin a drogerie jsou totiž tím, co je třeba dobře naplánovat a dělat s rozmyslem, nikoliv od oka.

Denní útrata moc nebolí. Ale když to sečtete…

Ono se to na první pohled nezdá, ale když denně necháte v obchodě tři, čtyři stovky, za měsíc je v kontě pěkná díra. Už jste si to vynásobili? Člověk by ani neřekl, že každodenní cestou z práce (plus nějaká víkendová nákupní akce), dokáže v obchodech s potravinami a drogerií jen tak nechat hodně přes deset tisíc.

A když se ohlédnete zpět, zjistíte, že mnohdy vlastně skoro za nic – sem tam nějaká tyčinka, salátek, tu kafé, jinde třeba wrap nebo obligátní hambáč. Do toho příliš mnoho rohlíků, které za pár dní letí do popelnice, spolu s jinými prošlými potravinami. Lednice je poměrně plná, ale vy stejně zase přijdete s dalším nákupem. Police nad umyvadlem je obskládaná tekutými mýdly, protože jste si v obchodě zase už nemohli vzpomenout, jestli mýdlo dochází nebo ho ještě máte dost.

Takhle už ne

Jestliže potřebujete a chcete začít šetřit, začněte právě těmito nepromyšlenými a mnohdy i nesmyslnými nákupy. Naučte se z práce domů chodit bez nákupů (pokud tedy zrovna nemáte jistotu, že už opravdu dochází máslo). Z práce se běžte raději projít parkem než uličkou mezi mnoha obchody a obchůdky. A na nákup jeďte jednou, dvakrát za týden, se seznamem potřebných položek v ruce (nebo v mobilu).

Plánované nakupování vás překvapí úsporností

Jakmile začnete nakupovat plánovaně, tedy podle skutečných potřeb vaší domácnosti, budete překvapení, kolika výdajů budou vaše peněženka i bankovní účet ušetřeny. Když k tomu ještě přidáte nákupy v akcích, o kterých vás pravidelně bude informovat třeba Lidl leták, bude vaše měsíční úspora ještě umocněná nákupy za nižší ceny.

Plánování není jedinou cestou k úsporám

Už jste se vydali na cestu úspor? Tak by byla škoda skončit jen u plánování výdajů. Další částky vám pomůže ušetřit například domácí kuchyně, jinak řečeno trocha času v kuchyni. Přestaňte se spoléhat na polotovary, kupovat dětem drahé svačiny a sobě ulehčovat nedělní vaření tím, že skončíte v nějakém rychlém občerstvení.

I hamburger se dá vyrobit doma, pokud bez něj nemůže vaše rodina být. Věděli jste, že doma vyrobený hamburger vás přijde ani ne na polovinu ceny toho kupovaného? A navíc bude zaručeně čerstvý, bez éček a jistě i chutnější.

Jídelníček ze supermarketu

Vedle vaření doma a domácí přípravy svačin je dobrou cestou k úsporám také sestavování jídelníčku podle toho, co zrovna můžete nakoupit v akcích. Ano, na první pohled to působí divně. Ale až na ten systém najedete, zjistíte, že jde vlastně o pohodlnou vychytávku.

Nakouknete například na Penny leták, naplánujete podle něj a podle zásob v domácnosti nákup, podle surovin v akci seskládáte nějaké recepty a máte pořešeno. Pak už stačí jen samotná realizace.

Naučte se vyhýbat pamlskům

Pamlsky v podobě tyčinek, oplatek, čokolád, ale i brambůrků, krekrů, solených oříšků a dalších dráždičů našich chuťových i nervových buněk jsou velkým džobem. Jenže ne pro nás. Vydělávají na nich většinou hlavně obchodníci. My jen proděláme.

Jednak si tělo cpeme škodlivými látkami, které nám rozhodně neprospějí, jednak za ně platíme několikanásobek jejich skutečných výrobních nákladů. Ale bez dobrot rozhodně nezůstaneme!

Stačí se zaměřit opět na domácí výrobu. Zvládneme vlastní čokoládu, mysli tyčinky, ale i třeba chipsy. A mohou být zeleninové, nejen klasické z brambor. Receptů je na internetu nepřeberné množství. Tak to zkuste. A pak si spočítejte vaše výrobní náklady. A porovnejte je s cenami hotových výrobků… Až se vydáte cestou šetření, budete hned první měsíc překvapení jejím výsledkem.

Nezapomeňte na energie a mobilní tarify

Velkou položkou v našich měsíčních nákladech jsou výdaje za energie i za mobilní tarify. Zvažte, jak velký mobilní tarif opravdu potřebujete a zda by nestálo za to ho trochu omezit nebo se jinde podívat po levnějším.

A co se týká energií, nikdy není na škodu mít představu o tom, za kolik byste je mohli kupovat jinde. Občas si proklepněte nabídku jiných distributorů – stačí je na jejich webovkách požádat, aby vám zavolali. Konkrétní ceny vám pak volající operátoři rádi sdělí.

Co si za tu spoustu ušetřených peněz pořídíte? Nebo jste se rozhodli spořit si na důchod? To je vynikající nápad!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru