Všechny firmy se snaží dělat maximum pro svůj výdělek a v hazardním průmyslu tomu není jinak. Když se na věc podíváme z hlediska provozovatelů kasin, je samozřejmě výhodné cílit reklamy na osoby s nízkými příjmy a na ty, kteří už dříve měli problémy se závislostí na automatech. Je to ale morální?
Skupinami, u nichž je pravděpodobnost vzniku závislosti na hazardních hrách nejvyšší, jsou právě lidé s nízkými příjmy a ti, co už kdysi závislí bývali. Vypátrat je není až tak těžké. Pak je stačí bombardovat reklamami s nabídkou několika prvních her zdarma či zajímavých bonusů a oni neodolají.
Přístup k rizikovým skupinám se dá koupit
Jak zacílit jen na preferované skupiny? Internetová kasina často spoléhají na tzv. „datové domy“. Ty mají informace o dluzích, příjmech, věku či pojištění lidí a dávají je affiliate společnostem. Tyto společnosti poté doporučují klienty online kasinům a dostávají za to provizi z prohry klientů. Někdy je možné data získat i od spřízněných loterijních firem. U lidí, kteří již dříve zkoušeli sázet s vidinou rychle a bezpracně získaných peněz, je pravděpodobnost, že zkusí hazardní hry, vyšší.
Regulace zůstává v rukou států
Po celém světě začínají fungovat pravidla, jež by podobnému chování měla zamezit. Jisté restrikce máme i v Česku. Možná víte, že od loňského roku musí mít všechna online kasina licenci, a jestliže ji nemají, nemohou u nás působit. Proto se vám například při přístupu na web známého kasina Bwin objeví varování a k obsahu stránky se prostě nedostanete. Dalším opatřením, které by mohlo přímo zamezit cílení na rizikové skupiny, je registr hráčů. Mluvilo se o existenci jakési černé listiny, na níž by byli zapsaní všichni dlužníci a lidé, kteří už někdy byli závislí na hazardních hrách. Takoví by pak do kasin neměli přístup. Zatím však vše zůstává u prázdných slov. Kdy se dočkáme realizace, nikdo neví.