Přebývají vám každý měsíc nějaké peníze, které byste rádi zhodnotili? Nebo si chcete pořídit vlastní bydlení, odjet do světa, vytvořit finanční rezervu na důchod? Je spousta možností, jak zhodnocovat finanční prostředky. Pro každého se hodí něco jiného, v závislosti na jeho očekáváních, životní situaci, věku, výši příjmů atd. Než se pustíte do investování, spoření či zakládání penzijního spoření, zamyslete se nad tím, co vlastně chcete. Vysoký výnos? Jistotu do budoucna? Neustálý přístup k prostředkům? V současnosti máte dost možností, jak nechat své peníze pracovat. Vyberte si ty nejlepší právě pro vás.
Nejčastější způsoby spoření jejich výhody a nevýhody
Spořicí účet
se hodí pro lidi, kteří neradi riskují a chtějí mít okamžitý přístup ke svým úsporám. Aktuální úroky na spořicích účtech nejsou příliš atraktivní.
Termínovaný vklad
na dobu určitou nabízí větší výnosy s garantovanou úrokovou sazbou. Předčasné zrušení se nevyplácí, protože je sankcionováno (ztráta úroku, poplatek).
Investování do akcií či podílových fondů
může být velmi zajímavé, ale je pro silnější povahy, které se nebojí riskovat.
Stavební spoření
je primárně určeno k řešení vlastního bydlení. Stát podporuje toto spoření státními příspěvky. Po 6 letech je možné naspořené finanční prostředky využít na cokoli. Na bydlení poskytují stavební spořitelny výhodné úvěry.
Doplňkové penzijní spoření
jako forma dlouhodobého spoření s vyššími výnosy je vhodná pro každého, začít spořit je možné v každém věku. Výhodou penzijního spoření je státní příspěvek, daňové úlevy, možnost příspěvků od zaměstnavatele, a hlavně zhodnocování prostřednictvím investování.
Každý typ spoření má svá pro a proti – některé vyžadují delší nebo dlouhou dobu spoření, jiné jsou podporovány státem, pak jsou více riskantní možnosti s šancí na vyšší výnos. Zamyslete se nad tím, kolik peněz si můžete dovolit odkládat, jakou máte finanční rezervu, abyste nemuseli na dlouhodobě uložené prostředky sahat. Pak si určitě vyberete finanční produkty, které vám budou vyhovovat.