Loňský rok se nesl ve znamení oslav stého výročí Československé republiky. Letos přišel na řadu další důležitý milník. Právě před 100 lety začala platit Československá koruna. Ve své době patřila k nejstabilnějším měnám na světě a byla základem ekonomického úspěchu tehdejší první republiky. Jednalo se o zlatou měnu, jedna koruna disponovala hodnotou 0,04458 gramů ryzího zlata. Pojďme si její začátky nyní připomenout.
Ke koruně vedla cesta přes státovky a haléře
Nechybělo mnoho a místo korun jsme dnes v peněženkách mohli nosit franky, hřivny, lvy nebo sokoly. Nakonec ale prošel staronový název koruna, a mohlo se začít s ražbou. I když ne tak rychle, vznik československé měny probíhal pomaleji.
Zákon z února roku 1919 sice nařídil stažení rakousko-uherských bankovek, ty se ale nejprve směňovaly za provizorní československé státovky. O jejich emitování se zasadil Alois Rašín. První skutečná korunová mince se v oběhu objevila až v roce 1922, o rok předtím ji předešly haléřové mince, konkrétně hodnoty 20 a 50 haléřů. Jednokorunová mince vydržela v oběhu 31 let, než byla nahrazena novější variantou, která se používala dalších 35 let až do měnové odluky v roce 1993.
Československá měna přežila za 75 let své existence dvě měnové reformy v letech 1945 a 1953. Obě jí příliš neprospěly, v roce 1953 se nová koruna vyměňovala v poměru 1:50 (nad hodnotu 300 starých Kčs, jinak 1:5). Konec Československé koruny nastal v roce 1993, kdy se po rozdělení Československa na dva samostatné státy měnila v poměru 1:1 za Českou a Slovenskou korunu.
Pamětní mince a bankovky jako připomínka důležitého okamžiku
Vznik Československé koruny znamenal důležitý milník pro rozvoj celého československého státu. Tento vzácný okamžik si nyní můžete připomenout. Jednou z možností je zlatý dukát Aloise Rašína vyobrazeného se zlatým lvem. Vydává jej Pražská mincovna v limitovaném nákladu 1000 kusů. Tento dukát se razí ve stejném formátu a z vysoké ryzosti zlata (986/1000 Au, 999/1000 Ag) tak, jak bylo zvykem již před téměř 700 lety za vlády Karla IV.
Porovnáme-li tento dukát a zlaté mince ČNB, je dukát sice menší, ale zato výhodnější (5× levnější) připomínkou.