Home / Novinky / Jak funguje pojištění invalidity a komu se vyplatí?

Jak funguje pojištění invalidity a komu se vyplatí?

Lidé si často pojišťují rizika, která v důsledku nemají na jejich život a rozpočet závažný dopad, a naopak nedoceňují význam zajištění proti zásadním rizikům. Například zajištění invalidity má zásadní roli ve rozpočtovém plánu každého člověka – soustředíme-li se pouze na finanční povahu následků invalidity, jde jednoznačně o riziko s nejmarkantnějším dopadem na život ve všech směrech.

Pojištění invalidity pokrývá riziko ztráty pracovní schopnosti, ke kterému dojde z důvodu nemoci nebo úrazu klasifikovaného dle stupně invalidity. Pojištění invalidity je relativně levné a sjednává se jako připojištění v rámci životního pojištění. „Toto pojištění by mělo sloužit k alespoň částečnému pokrytí rozdílu mezi ztraceným příjmem v důsledku odchodu do důchodu a invalidním důchodem vypláceným státem. Přiznání invalidního důchodu a jeho stupně invalidity určuje stát prostřednictvím správy sociálního zabezpečení, resp. lékařské posudkové služby,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, odborník na pojištění z internetové srovnávací služby Klik.cz. Na webu stačí zadat do kalkulačky pár nejnutnějších údajů a během pár vteřin můžete v přehledné tabulce srovnat nabídky od jednotlivých subjektů.

Výše státního invalidního důchodu závisí na hrubém měsíčním příjmu a počtu odpracovaných let. Nicméně platí, že i pro osobu s průměrným příjmem představují dávky státního invalidního důchodu významné snížení životní úrovně, zejména v případě II. a III. stupně invalidity.

Nejčastěji je invalidní důchod přiznán po zhruba jednom roce od vyskytnutí se zdravotního problému. „Většinou platí, že po dobu jednoho roku se více vyplatí pobírat dávky v nemocenské a teprve po roce přejít na dávky invalidního důchodu. V případě invalidity nedojde jen k poklesu měsíčních příjmů, ale často také ke zvýšení nákladů v důsledku nutných léků, zdravotních pomůcek nebo stavebních úprav,“ vysvětluje Rothbarth z Klik.cz

Pozor na vlastní přičinění

Sjednaná pojistná částka je vyplacena až potom, co je vám oficiálně přiznán invalidní důchod správou sociálního zabezpečení a jejich lékařskou posudkovou službou. Pojišťovna ale nemusí vyplatit pojistné plnění např. v případě, že je přiznán invalidní důchod v důsledku psychické nemoci nebo duševní poruchy, které byly vyvolány alkoholem nebo jinými psychoaktivními látkami.

Do doby, než je vám státem přiznán nějaký stupeň invalidity, je možné vedle státem vyplácených nemocenských dávek čerpat také pojištění pracovní neschopnosti od 29. dne nebo pojištění hospitalizace, pokud váš zdravotní stav vyžaduje pobyt v nemocnici.

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru