Americká společnost Airbnb v jedné ze svých studií uvedla, že hosté, kteří se jejím prostřednictvím ubytují v České republice, utratí denně až 100 eur. V roce 2017 se mělo jednat o částku ve výši kolem 324 milionů eur, což je v přepočtu cca 8,3 miliardy korun. České ekonomice pak platforma přinesla více než 400 milionů eur. Kromě útrat turisté zaplatili nemalou částku i za samotné ubytování.
Airbnb je celosvětová platforma, která slouží jako zprostředkovatel krátkodobého pronájmu. Registrují se do ní hostitelé (tzn., majitelé bytů a domů) a hosté ve více než 81 tisíc měst napříč 191 zemí. Česká verze byla zprovozněna v roce 2009 a momentálně jejím prostřednictvím nabízí byty a domy přes 11 tisíc hostitelů.
Kolik si Češi pronájmem vydělávají?
Průměrný hostitel si za rok vydělá cca 50 – 60 tisíc korun a průměrné vytížení nemovitosti se pohybuje kolem 37 rezervací za rok. Podle expertů z Let Me Inn by však mnozí majitelé bytů mohli vydělat podstatně více – museli by se o svou nemovitost více starat a bedlivě sledovat ceny konkurence a průběžně je aktualizovat.
Podle statistik je krátkodobých pronájmů nabízených přes Airbnb přebytek a hosté si rozhodně mají z čeho vybírat. Jen na Starém Městě v Praze se v průměru pronajímá každý pátý byt. Většina majitelů ale nemá na správu Airbnb čas a pronajímání považuje spíše za nárazový přivýdělek.
Efektivní pronájem přes prostředníky
Najdou se však i tací, pro které je pronájem natolik časově náročný, že ho řeší přes externí správce. Zavedené firmy nabízí komplexní servis a starají se o nemovitosti se vším všudy. Správa bytu v Praze či v jiném městě sice není zdarma (viz. cena za správu Airbnb), ale na druhou stranu lze počítat s maximalizací výnosů. Například klienti zmíněné společnosti Let Me Inn vydělávají o 20 – 50 % více. Nemusí se přitom starat o komunikaci s klienty, úklid či údržbu bytu.