Home / Finance / Kryptoměny – rychlý výdělek nebo spekulativní mánie?
Kryptoměny – rychlý výdělek nebo spekulativní mánie?

Kryptoměny – rychlý výdělek nebo spekulativní mánie?

Investice do kryptoměn zažívá v Česku i celosvětově poslední dobou nevídaný rozmach. Různé virtuální měny ve velkém skupují zkušení i nezkušení investoři, které láká vidina vysokého výnosu v krátkém čase.

U zřejmě nejznámější kryptoměny bitcoinu jsme mohli v poslední době opravdu zaznamenat přímo pohádkový vzestup. Na začátku roku 2017 byla hodnota jednoho bitcoinu zhruba 25 tisíc korun, koncem května 2017 už byla více než dvojnásobná (téměř 57 000 Kč) a na začátku prosince překročila dokonce hranici 434 tisíc korun.

DRFG varuje před vysokým nepředvídatelným rizikem

Rizikem kryptoměn je především to, že se nejedná o měnu ani komoditu, není za nimi žádná reálná hodnota, která by rámovala a zaručovala jejich cenu. Podle odborníků se jedná o bublinu poháněnou především současným šílenstvím po kryptoměnách.

Investiční společnost DRFG (David Rusňák Family Group) například upozorňuje, že investoři vkládající své peníze právě do bitcoinů by měli počítat s vysokými výkyvy cen a nepředvídatelným rizikem. Předvánoční propad bitcoinu téměř o 30 % ukázal, že to opravdu není vhodná investice pro uložení důležitých úspor.

Další značné riziko navíc představuje tzv. informační asymetrie. „Jedná se o to, že v případě kryptoměn existuje subjekt, který ví nejen více o fungování onoho trhu, ale má navíc i možnosti, jak jej ovlivnit ve svůj prospěch,“ vysvětluje David Rusňák z DRFG.

Praktický příklad informační asymetrie jsme zaznamenali v případě kryptoměny Ethereum, která se kvůli machinaci s algoritmy v červnu 2017 během několika chvil propadla dokonce o 99,9 %. „Výsledkem bylo totální znehodnocení dané měny ohromným převisem nabídky nad poptávkou,“ dodává David Rusňák.

A po mánii krach

Historie i diskuse odborníků nám napovídají, že po fantastickém a nevídaném boomu vždy přichází krach. Když je cena příliš vysoko, investoři začnou pochybovat o skutečné hodnotě předmětu spekulace. Když se najde těchto lidí dostatek, zahájí překotný prodej a tím i krach.

Jen hrstka lidí přitom dokáže předmět mánie prodat zavčasu, drtivá většina na tom výrazně prodělá. Proto si vždy před investicí podobného typu prostudujte všechny dostupné recenze, poraďte se s odborníky a nepodléhejte impulzivnímu investování.

Možná nakonec zjistíte, že investorským založením jste spíše konzervativní a že dáváte přednost nižšímu stabilnějšímu výnosu s nízkým rizikem. V takovém případě jsou tu pro vás např. dluhopisový fond DRFG UCITS Bond Fund či nemovitostní fond DRFG AIF Real Estate Fund.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru