Home / Novinky / Kovošrot na minimu. Kdy se dostaneme z krize?
Kovošrot na minimu. Kdy se dostaneme z krize?

Kovošrot na minimu. Kdy se dostaneme z krize?

Cena kovošrotu se už dlouhou dobu drží na minimu. Prodávat kov se tedy příliš nevyplatí. Zlepší se vůbec tato situace v následujících měsících?

Byly doby, kdy se prodejem šrotu dalo slušně uživit. Jenže pak přišly změny zákona, které měly zamezit krádežím a podvodům. Kovošrot také ztratil na ceně. Kvůli tomu se kov místo na sběrnách válí spíše u popelnic.

Nezájem odběratelů

Postupně přišla krize na všechny. Začátkem letošního roku zaznamenal výrazný pokles ceny papír, několik let zpět to potkalo kovošrot. Z více než šesti korun za některé materiály se cena propadla na polovinu. Aktuální výkupní cena se zastavila na 3,5 korunách. Cena podřadného železa jako jsou rezavé okapy klesla dokonce pod jednu korunu.

Důvodem je vývoj na světovém trhu. Německo kovošrotem docela přetéká. Stejně je na tom Čína, tradičně dlouhodobý odběratel. Nekupuje ani Turecko, ani Indie. Zkrátka není kam prodávat. Nacházíme se tedy nejen v koronavirové krizi, ale i v kovošrotové krizi. Cena za kovošrot Plzeň totiž už dlouhou dobu neklesá. Právě naopak klesá. A je možné, že se propadne ještě níž.

Špatná budoucnost

Výkupny prodávají hutím jen výjimečně. Obvykle obchodují přes zprostředkovatele, kteří ale o nákup dalších komodit zájem nemají. Ceny šrotu poklesly na všech hlavních evropských burzách – tedy v Německu a Británii. Propadly se dokonce na pětileté minimum, když se kovošrot neobchodoval ani za 160 eur za tunu. Otázkou je, jestli se situace v dohledné době zlepší.

Dá se ale očekávat, že v následujících měsících zřejmě ke zlepšení nedojde. Může za to především koronavirová krize, která dolehla na všechna odvětví průmyslu. Zájem o nákup kovového šrotu tak zřejmě v letošním a následujícím roce opět mírně poklesne. A je otázkou, kdy ceny opět půjdou nahoru. Nebo jestli vůbec. Ostatně ani aktuální situace v Česku situaci příliš nenahrává. Jestli se ale tato situace do budoucna vyřeší, to ukáže až čas.

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru