Home / Novinky / Kde jsou nejlevnější byty a v jakém kraji vyjde nejlépe půjčka na bydlení?

Kde jsou nejlevnější byty a v jakém kraji vyjde nejlépe půjčka na bydlení?

Ceny bydlení v ČR dlouhodobě rostou, a to skutečně dramaticky. Nejde jen o zdání, tuto domněnku jasně potvrzují čísla srovnávající růst cen bytů v ČR s růstem v rámci celé EU. Pořád ale existují kraje, kde můžete bydlet poměrně levně, i s ohledem na nižší platy v dané lokalitě.

V roce 2015 stál metr čtvereční nemovitosti průměrně 41 800 Kč, v roce 2020 se jednalo o 73 800 Kč. Nemusíte být žádný velký matematik, abyste si spočítali, že jde skoro o dvojnásobnou cenu. A opravdu. Za těch pět let se byty v EU zdražily o 29,4 %, v ČR podražily o 59,5 %. Nemovitosti jsou předražené, nedá se s tím však nic dělat. Bydlet se prostě musí.

„Nemovitosti jsou drahé, dokonce předražené. Podle odhadů asi o 15 % až o čtvrtinu. A nepředpokládám, že se bude situace výrazně zlepšovat. Nejen, že je na trhu dlouhodobý nedostatek volných bytů a domů, jejich cenu navyšují koupě bytů na investice i mnohé aktivity prodejců,“ uvádí Pavel Jirák, člen představenstva Modré pyramidy.

Vyšší platy Pražákům příliš nepomáhají

Vůbec nejhorší je situace v hlavním městě. Na vině je atraktivita lokality, spousta mladých lidí se stěhuje do Prahy za prací či za studiem, také sem jezdí hromada turistů. Toho všeho využívají investoři kupující byty na dlouhodobý pronájem či krátkodobé pronajímání cestovatelům, například prostřednictvím Airbnb. Developeři se snaží budovat nové projekty, ovšem bydlení je stále málo, a proto jsou ceny alarmující.

Kdo si myslí, že Pražané mají vyšší platy, a tak se nejedná o až takový problém, ten je na velkém omylu. Nemovitosti jsou zde mnohonásobně dražší, na byt v Praze potřebujete 147 průměrných pražských platů. Těch celorepublikových by to bylo dokonce 174. Pro srovnání třeba takový obyvatel Ústeckého kraje si byt koupí za 46 průměrných platů pro ústecký region.

Jaké jsou situace v jednotlivých krajích?

Modrá pyramida představila velmi pěknou studii o dostupnosti bydlení, v níž se zaměřila konkrétně na všechny kraje ČR.

Po Praze je na tom nejhůře Jihomoravský kraj, kde na koupi nemovitosti potřebujete 137 regionálních průměrných mezd. Dále žebříček pokračuje Středočeským krajem a následuje kraj Královohradecký. Pak už se dostáváme pod stovku průměrných regionálních platů. Nejpraktičtější je žít a pracovat v Ústeckém kraji, dále v Moravskoslezském, Karlovarském a také na Vysočině. Studie Modré pyramidy počítala s cenami nemovitostí o velikosti 65,3 m2. V Praze takový byt vyjde na více než šest milionů korun, v Ústeckém kraji za něj zaplatíte milion šest set tisíc. Když pomineme tyto extrémy, republikový průměr se pohybuje mezi třemi a čtyřmi miliony korun.

Modrá pyramida je specialistou na úvěry na bydlení, ať už jde o stavební spoření či půjčky zaměřené na rekonstrukce a vybavování domácnosti. Právě půjčka je dnes jedinou šancí, jak dosáhnout na vlastní bydlení.

Měsíční splátka hypotéky v Praze je dvacet tisíc, v Ústeckém kraji čtvrtina

Podobný trend jako u cen nemovitostí a počtu platů nutných pro koupi nemovitosti lze logicky pozorovat také u hypoték. Pro hypotéku na 90 % hodnoty nemovitosti se v Praze nachystejte na měsíční splátku cca 23 000 Kč. V Ústeckém kraji budete platit jen necelých šest tisíc korun. Když však vynecháme velká města, ve většině republiky se měsíční splátka hypotéky pohybuje kolem jedenácti tisíc korun, ve čtyřech krajích se dostanete dokonce pod deset tisíc.

Hypotéka zůstává jedinou šancí, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Když si totiž vezmete průměrnou čistou mzdu, která činí 29 600 Kč a odečtete náklady na život (10 380 Kč) plus nájemné (12 000 Kč), zbyde vám sedm tisíc korun. A tímto tempem byste na vlastní bydlení šetřili asi 56 let. Půjčka na bydlení je tedy jediným východiskem. I tak ale člověk potřebuje něco do začátku. Tady by měla zapracovat rodina, především rodiče by měly děti vést ke spoření v podstatě od chvíle, kdy si začnou vydělávat nějaké vlastní peníze.

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru