Home / Novinky / Darování nemovitosti: Co vás čeká při darování družstevního bytu?

Darování nemovitosti: Co vás čeká při darování družstevního bytu?

Zvažujete darování nemovitosti, která spadá do družstevního vlastnictví? Pojďte se dozvědět o této poměrně časté situaci více, aby pro vás bylo darování nemovitosti co nejjednodušším procesem.

Darování družstevního bytu

Darování družstevního bytu probíhá jinak než darování bytu v osobním vlastnictví. Byt v osobním vlastnictví je celý převáděn na nového majitele a zapsán do katastru nemovitostí. Oproti tomu, pokud chceme převést na nového vlastníka byt v družstevním vlastnictví, jedná se pouze o převod družstevního podílu v bytovém družstvu, nikoliv o převod bytu na nového majitele. Vlastníkem bytu je bytové družstvo, ne přímo družstevník.
Převod podílu v bytovém družstvu je povolen, pokud obdarovaný splňuje podmínky družstva pro přijetí za člena. Každé družstvo má vlastní podmínky, které si nezapomeňte předem prostudovat. Smlouvu o převodu podílu doručte následně bytovému družstvu. Návrh na vklad do katastru nemovitostí není zapotřebí provádět, jelikož se převody družstevních podílů v katastru nemovitostí neřeší. Majitelem bytu je totiž nadále družstvo, pouze se mění osoba, která má výhradní právo na jeho užívání.

Smlouva o darování družstevního bytu (podílu v bytovém družstvu)

Jak již bylo zmíněno, je zapotřebí doručit družstvu smlouvu o darování družstevního bytu, která právně zavazuje změnu výhradního uživatele bytové jednotky. Co by měla taková smlouva obsahovat?
 identifikace převodce a nabyvatele družstevního podílu s právem užívání družstevního bytu,
 vymezení převáděného družstevního podílu a bytového družstva,
 stanovení bezúplatnosti převodu družstevního podílu,
 datum, místo a podpisy obou zúčastněných stran.
Tyto právní náležitosti jsou úplným základem. Pro co nejkvalitnější smlouvu a co nejjednodušší proces je vhodné využít služeb zkušeného advokáta.

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru