Home / Finance / Jaká je historie kurzu měn

Jaká je historie kurzu měn

Historie kurzů měn se datuje až do dob starověkého Řecka a Říma. Obchodníci si navzájem směňovali měnu v podobě mincí, které byly vyrobeny z kovů. V průběhu staletí se kurzy měn měnily kvůli změnám v ekonomických podmínkách, jako jsou změny tržních cen nebo inflace.

V roce 1870 byly kurzy měn založeny na základě směnného kurzu, který byl určen podle hodnoty měny. Od té doby se kurzy měn měnily v závislosti na místní ekonomice, politických a měnových podmínkách.

V roce 1944 byly kurzy měn zavedeny na konferenci ve Bretton Woods v Novém Hampshire. Tato konference byla prvním krokem ke vzniku světového měnového systému. Na konferenci byly kurzy měn závislé na hodnotě amerického dolaru.

Od 1970 do současnosti se kurzy měn mění v závislosti na mezinárodních trzích. Kurzy měn jsou založeny na tržních cenách, které jsou určovány poptávkou a nabídkou. Kurzy měn mohou být také ovlivněny vnějšími faktory, jako je politická a ekonomická stabilit nebo mezinárodní obchod.

Pro koho je kurz měn důležitý?

Kurz je důležitý nejen pro vývoj ekonomiky, ale je důležitý i pro obchodníky, investory a cestovatele, protože kurzy umožňují obchodovat s jinými zeměmi a investovat v zahraničí. Kurzy měn jsou také důležité pro mezinárodní obchod, protože ovlivňují ceny zboží a služeb, tedy import a export. Pro někoho je důležitý nákup v zahraničí a pro jiné zase prodej v zahraničí. Někomu se hodí silnější kurz národní měny a někomu slabší.

Co ovlivňuje kurz koruny a dolaru

Kurz koruny a dolaru je ovlivněn poměrem poptávky a nabídky obou měn. Poptávka po koruně je tvořena především poptávkou zahraničních investorů, kteří se rozhodnou investovat do české ekonomiky. Na druhé straně je poptávka po dolarech vytvářena především poptávkou českých spotřebitelů po zboží a službách vyrobených v USA a českých investorů, kteří se rozhodnou investovat do americké ekonomiky.

TIP: Sledujte kurz CZK a USD na edevizy.cz

Dalším významným faktorem, který ovlivňuje kurz koruny a dolaru, jsou makroekonomické faktory, jako je inflace, úrokové sazby a politická situace. Pokud je inflace vysoká, kurz koruny k dolaru se obvykle sníží. Naopak, pokud jsou úrokové sazby nízké, kurz koruny k dolaru se obvykle zvýší. Stejně tak, politická situace v zemi může mít vliv na kurz koruny a dolaru. Pokud jsou politické podmínky nestabilní, je pravděpodobné, že kurz koruny k dolaru se bude pohybovat směrem dolů.

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru