Home / Novinky / Co jsou CFD a proč je obchodování s nimi populární?

Co jsou CFD a proč je obchodování s nimi populární?

Kdo chce dnes obchodovat, má dveře otevřené dokořán. Nabízí se celá řada aktiv, na nichž lze vydělávat, a mnohdy můžete věci nakupovat a prodávat, aniž byste je museli doopravdy vlastnit. Velkou měrou k tomu přispívají například finanční deriváty CFD.

CFD je zkratka z Contract for difference a do češtiny se překládá jako „smlouva o rozdílu“ nebo přesněji „kontrakt na vyrovnání rozdílů“. Nejde o žádnou novinku, kontrakt vznikl již v roce 1990, kdy lidé chtěli obchodovat, ale nechtěli komodity, s nimiž obchodují, fyzicky vlastnit.

CFD je druh finančního derivátu

Abychom pochopili, co je CFD, musíme začít od začátku – vysvětlením pojmu finanční derivát. Derivát je slovo odvozené z anglického „derive“, tedy odvodit. Finanční derivát je odvozeninou od vybraného aktiva (zlato, ropa, kukuřice, cokoliv).

Praktický příklad:
Dejme tomu, že byste chtěli investovat do pšenice. Do obilí asi moc lidí neinvestuje, ale jde o dobrý příklad z důvodu náročnosti skladování. Chcete nakoupit spoustu pšenice, protože předpokládáte navýšení její hodnoty, abyste ji mohli později prodat se ziskem. Jenže kde budete tuny pšenice skladovat? Abyste se o nic takového nemuseli starat, vznikly finanční deriváty.

CFD je typ finančního derivátu. Umožňuje obchodovat s nejrůznějšími aktivy od zlata a stříbra třeba až po měnové páry (Forex). Nabídka se vždy liší podle konkrétního vybraného brokera. Je jich víc a měli byste si ho zvolit zodpovědně, protože i od volby brokera se odvíjí výše vašeho výdělku.

CFD je smlouva mezi obchodníkem a brokerem

Pokud se rozhodnete obchodovat s CFD, budete uzavírat kontrakty s brokerem. Jedním z těch, kteří obchodují s CFD, je například XTB broker. Ve smlouvě o kontraktu je uvedeno, na co se uzavírá a kdo bude komu platit. Vy totiž na začátku uzavřete kontrakt a pak čekáte, co se bude dít s cenou aktiva. Jestliže poroste, bude vám vyplacen rozdíl (s odečtením poplatků). V opačném případě budete vy platit rozdíl (a poplatky) brokerovi.

Nemusíte však vydělávat pouze na tom, když hodnota aktiva stoupá. Je možné koupit kontrakt i obráceně. Prvně začnete příkazem Prodat a pak, jakmile cena klesne, ukončíte příkazem Koupit.

Obchodovat se dá i s finanční pákou

Zajímavá je také možnost obchodovat s CFD kontrakty s pomocí finanční páky. Ta jednoduše řečeno násobí zisky, nicméně i ztráty určitým číslem. S pákou 1:100 budou zisky i ztráty stokrát vyšší. Díky tomu lze vydělávat slušné peníze i bez vysokých investic nebo při drobném pohybu ceny aktiva. Berte však na vědomí, že finanční páka je něco jako obchodování s vypůjčenými penězi. Můžete hodně získat, ale také mnoho ztratit.

Nevýhodou CFD jsou zejména poplatky

Všechno vypadá růžově, mají CFD také nějaké nevýhody? Ano, mají. Měli byste především sledovat, jaké poplatky si daný broker určuje. Vždy platíte tzv. spread, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Někteří brokeři si však jeho hodnotu upravují, takže si poctivě pročtěte smlouvu. Jiní po vás zase chtějí další poplatky (např. za držení pozice přes noc). Ještě než začnete obchodovat, byste si tedy měli projít podrobné podmínky a spočítat si, kolik vás budou stát poplatky. Více informací najdete například zde https://www.xtb.com/cz.

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru