Home / Novinky / Přístupové systémy a vše, co o nich potřebujete vědět
Přístupové systémy a vše, co o nich potřebujete vědět

Přístupové systémy a vše, co o nich potřebujete vědět

Nejlepší zabezpečení komerčních objektů je takové, které továrnu, obchod, kancelářský komplex, úřad nebo třeba nemocnici chrání komplexně a eliminuje všechna rizika. Důležitou roli při ochraně životů, zdraví a majetku hrají přístupové systémy. Co umí a jaké další elektronické zabezpečovací systémy lze s nimi propojit?

Přístupové systémy jako první ochrana před nezvaným hostem

Přístupové systémy stojí při odhalení zloděje, sabotéra nebo jiného nezvaného hosta v první linii. Tzv. ACS je prvkem technického zabezpečení objektů a dle nastavení filtruje, kdo se do objektu dostane. Zaměstnanec, student nebo jiná pověřená osoba se u vstupu (turniketu, závory, dveří apod.) prokazuje heslem, hlasem, čipem, kartou, skenem oční duhovky, otiskem prstu nebo jiným identifikátorem. Majitel objektu může každé osobě určit, kdy a kam se dostane. Přístupová data můžete živě sledovat, vyhodnocovat, využít pro evidenci docházky nebo při objasňování trestné činnosti.

Přístupové systémy je vhodné kombinovat s dalšími systémy

Nevíte, které se pro váš objekt nejvíc hodí? Pomoci vám může bezpečnostní agentura, která objekt prohlédne, vyhodnotí potenciální rizika a připraví vám bezpečnostní plán na míru: „Klienti, kteří chtějí pro zabezpečení bytového domu, administrativního komplexu, továrny, úřadu nebo třeba zdravotnického zařízení udělat maximum, zpravidla přístupové systémy kombinují s elektronickými zabezpečovacími systémy (EZS neboli PZTS), elektronickou požární signalizací (EPS) a kamerovými systémy (CCTV). Často je důležitá i fyzická ostraha,“ vysvětluje Pavel Mikšátko, obchodní a technický ředitel bezpečnostní agentury TOP security. Přístupové systémy jsou podle něj stejně důležité pro malou firmu i nadnárodní korporaci.

Přístupové systémy a vše, co o nich potřebujete vědět

EZS, EPS. A dál?

Skvěle zabezpečený vstup do objektu je k ničemu, pokud podceníte ostatní zabezpečovací systémy. Přístupové systémy jdou ruku v ruce s mnoha dalšími prvky. Aby byla ochrana funkční, musíte je propojit.

Při kombinaci s EZS (PZTS) můžete sledovat pohyb osob. Současně si oprávněná osoba dekóduje prostory, kam může vstoupit (a nespustí tak alarm), přičemž ostatní místnosti zůstanou zakódované. Vrátný nebo pracovník bezpečnostní agentury dále potřebuje kamerové systémy, které mu umožňují živě sledovat střežený prostor nebo si v případě krizové události zpětně ze záznamu dohledat, co a jak se stalo.

Některé zabezpečovací systémy nejenže střeží životy, zdraví a majetek, ale přitom vám pomohou od byrokracie. Docházkové systémy ocení mzdová účetní. Stejně tak se hodí systémy pro stravování, které v závodní jídelně zrychlí výdej jídla. Obdobně fungují systémy pro výdej pracovních pomůcek, kdy se několika málo kliky dozvíte, který zaměstnanec převzal (a jaké) pracovní pomůcky a oděvy.

Stranou nesmí zůstat ani kybernetický prostor. S jeho monitorováním vám pomohou systémy kontrolující přihlášení do informačních technologií. Mohou vás upozornit na riziko sabotáže, krádeže citlivých dat nebo know-how.

Jak se identifikovat?

Identifikátor, kterým osoba prokazuje oprávnění vstupu, může mít několik podob. Jde buď o nosič technologického rázu nebo parametr zcela unikátní pro každého člověka.

Identifikační média mohou být:

 • optická (např. karta s čárovým kódem),
 • magnetická (karta s magnetickým proužkem),
 • kontaktní (karta, kterou umí přečíst čtecí zařízení),
 • bezkontaktní, kdy fungují na principu radiofrekvenční identifikace mezi médiem a čtečkou.

Identifikační média lze snadno a pružně předávat mezi osobami, kterým chcete udělit přístup. Minusem je vysoké riziko, že se při jejich krádeži nebo ztrátě do objektu snadno dostane nezvaný host.

Přístupové systémy a vše, co o nich potřebujete vědět

Spolehlivější jsou přístupové systémy, které pro identifikaci využívají biometrické údaje:

 • otisk prstu,
 • geometrii ruky,
 • obličej,
 • geometrii oka,
 • hlas,
 • podpis,
 • strukturu ruky,
 • pach,
 • dlaň.

Biometrické údaje nelze zcizit a pokud je lze v konkrétním případě zfalšovat, tak jen velmi složitě.

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru