Home / Zajímavé tipy / Jak rozpoznat podvodníky při vybírání úvěru?

Jak rozpoznat podvodníky při vybírání úvěru?

Podmínky pro poskytovatele úvěrů a půjček se neustále zpřísňují. V posledním roce dokonce došlo k významným úpravám jak občanského zákoníku, tak zákonu o spotřebitelských úvěrech. Všechny změny měly za cíl zvýšit ochranu spotřebitelů a vyhnat z našeho trhu takové společnosti, které vám nechtějí pomoci a poskytnout vám potřebné finance, ale naopak vás co nejvíce obrat a dostat vás do problémů. Díky přísné kontrole se to skutečně daří. Řada lichvářů na začátku letošního roku ukončila svou činnost. Navzdory tomu doporučujeme i nadále zachovat obezřetnost a mít na paměti nejčastější podvodné praktiky. Setkáte se s nimi již opravdu ojediněle, přesto je výhodné je znát a v případě, že na ně při sjednávání půjčky natrefíte, okamžitě ukončit jednání s danou společností a o peníze zažádat jinde. O jaké konkrétní praktiky se tedy jedná?

 

  • Placená linka

 

Nejčastější trik, se kterým se stále můžete setkat.  Rychlá půjčka přes telefon je velmi oblíbená, nese s sebou však toto riziko. Řešením je obracet se pouze na známé společnosti, které mají pozitivní hodnocení od ostatních klientů. V tomto případě se nemusíte ničeho obávat!

V čem tedy vše spočívá? Nejprve zavoláte na číslo, které je zpoplatněno běžným tarifem a na němž si máte sjednat úvěr. Zde vás však operátor přepne na hrazenou linku, na což vás sice upozorní, ale většinou nemáte dostatek času si vše promyslet a zareagovat. Během pár sekund na vás už totiž mluví sympatická poradkyně, jenže každá minuta hovoru s ní vás vyjde na desítky korun. Samozřejmě se snaží o to, aby byl telefonát co nejdelší, klidně hodinový. Nezřídka se setkáváme s lidmi, které takovýto hovor vyjde na více než 20 000 Kč a nakonec ještě potřebují další půjčku na jeho zaplacení.

 

  • Poplatek za sjednání půjčky

 

Většinou se skrývá za různými pojmy jako administrativní náklady a podobně. Jakýkoliv poplatek, který po vás bude vyžadován ještě předtím, než jste vůbec podepsali smlouvu, by vás měl ihned od dalšího jednání odradit. Věřte, že spolehlivé instituce si nic předem neúčtují a opravdu nevyžadují žádný poplatek za sjednání. Naopak s vámi velmi rádi projednají vaši žádost a nebudete nic platit ani v případě, že půjčka nakonec nedopadne. Jestliže jste tedy při vyřizování žádosti vyzváni k uhrazení poplatku, ať už v hotovosti či bankovním převodem, přejděte jinam. Je velmi pravděpodobné, že zde byste se po zaplacení vstupní částky nedočkali ani smlouvy ani přislíbeného obnosu.

 

  • Poplatek za zprostředkování

 

Poplatek za zprostředkování nebo také poplatek za smlouvu o zprostředkování je další z variant, jak z vás dostat co nejvíc peněz, přitom úplně zbytečně.  Jedná se o placení služeb finančního poradce, který pro vás vybral nejlepší produkt a připravil pro vás smlouvu o půjčce. Věřte, že schopní poradci si žádné tyto položky neúčtují.

Srovnání půjček a zvolení té nejlepší navíc lehce zvládnete sami na internetu i bez poradce, a to během několika málo minut. Často se jedná o tzv. půjčky bez nahlížení do registru dlužníků, takže si touto cestou navíc opravdu zjednodušíte vyřizování a vyhnete se zbytečnému papírování.

 

  • Není čeho se bát

 

Jak vidíte, navzdory propracovaným zákonům, podvodníci si stále dokážou najít cestu, jak se snažit vylákat z obyčejných lidí peníze. Nejrizikovější skupinou jsou senioři, kteří nejsou tak obezřetní a na nekalé praktiky bohužel doplácí nejčastěji.

Nicméně není potřeba mít přehnané obavy, a to ani z půjček přes internet či sms úvěrů. Naopak! Právě na internetu si velmi rychle můžete najít i recenze dané společnosti, a pokud uvidíte řadu pozitivních reakcí spokojených klientů, nemáte se čeho obávat. Radíme vám tedy dopřát si dostatek času právě na prověření vybrané instituce, případně využití internetových srovnávačů, kam zpravidla bývají zařazeny pouze solidní společnosti s kvalitním servisem.

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru