Home / Zajímavé tipy / Dlouhodobá nemocenská, co byste o ní měli vědět?
Dlouhodobá nemocenská, co byste o ní měli vědět?

Dlouhodobá nemocenská, co byste o ní měli vědět?

Dlouhodobě nemocní lidé se letos dočkají vyšší nemocenské. Sociální dávky se budou zvyšovat po prvním i druhém měsíci pracovní neschopnosti a vyměřovací základ se zvýší o 6-12%. První dva týdny pracovní neschopnosti kvůli nemoci nebo úrazu vyplácí zaměstnanci jeho zaměstnavatel za pracovní dny. Počínaje patnáctým dnem mu začne vyplácet nemocenskou stát za kalendářní dny. Sociální dávky pobírá nemocný po dobu své pracovní neschopnosti a nejdéle 380 dní.

Podmínkou je ovšem pravidelné placení zdravotního pojištění samotnou nemocnou osobou, nebo jejím zaměstnavatelem. Kdo pracuje na dohodu, živnostenský list, je nezaměstnaný a není hlášen na úřadu práce a pojištění si sám neplatí, nemá na nemocenskou nárok. Závěr tedy je, že do 14. dne pracovní neschopnosti nahrazuje mzdu zaměstnavatel, poté platí nemocenskou stát.

Výpočet nemocenské

Vychází se z hrubé mzdy v posledním roce, která se sečte, přepočte na průměrnou mzdu za jeden den a uplatní se na ní třístupňové redukční hranice. To je pak vyměřovacím základem, ze kterého získá nemocný procentuální srážkou konkrétní výši své nemocenské. V loňském roce tvořila dlouhodobá nemocenská 60% vyměřovacího základu. V roce letošním se zvyšuje od 31. dne na 66% a od 61. dne na 72% vyměřovacího základu. Oproti loňsku se tedy nemocenská zvýšila na 66% z vyměřovacího základu během prvního měsíce a na 72% během druhého.

Dlouhodobé ošetřování

Polepší si rovněž lidé pečující o nemocné příbuzné. Při dlouhodobém ošetřování člena rodiny si lidé, kteří jsou pojištěni, budou moci požádat o dlouhodobé ošetřovné. Podmínkou bude, aby ošetřovaná osoba byla minimálně 7 dní hospitalizována a poté potřebovala minimálně ještě 30 dní celodenní péči. Dlouhodobé ošetřovné bude trvat 90 dní a sociální dávka bude 60% z redukovaného vyměřovacího základu.

Placené volno při ošetřování člena rodiny

Při pečování o blízkou osobu, která je po těžkém úrazu nebo trpí vážnou chorobou, vznikne pečujícímu nárok na placené volno v rámci ošetřování člena rodiny. Žádat o tuto dávku bude možné přibližně na podzim roku 2018. Dlouhodobé ošetřovné bude možné čerpat až 90 dní při pobírání 60% z měsíčního platu.

O Makawiel

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru