Home / Novinky / Připomeňte si vznik Československé měny
Připomeňte si vznik Československé měny

Připomeňte si vznik Československé měny

Loňský rok se nesl ve znamení oslav stého výročí Československé republiky. Letos přišel na řadu další důležitý milník. Právě před 100 lety začala platit Československá koruna. Ve své době patřila k nejstabilnějším měnám na světě a byla základem ekonomického úspěchu tehdejší první republiky. Jednalo se o zlatou měnu, jedna koruna disponovala hodnotou 0,04458 gramů ryzího zlata. Pojďme si její začátky nyní připomenout.

Ke koruně vedla cesta přes státovky a haléře

Nechybělo mnoho a místo korun jsme dnes v peněženkách mohli nosit franky, hřivny, lvy nebo sokoly. Nakonec ale prošel staronový název koruna, a mohlo se začít s ražbou. I když ne tak rychle, vznik československé měny probíhal pomaleji.

Zákon z února roku 1919 sice nařídil stažení rakousko-uherských bankovek, ty se ale nejprve směňovaly za provizorní československé státovky. O jejich emitování se zasadil Alois Rašín. První skutečná korunová mince se v oběhu objevila až v roce 1922, o rok předtím ji předešly haléřové mince, konkrétně hodnoty 20 a 50 haléřů. Jednokorunová mince vydržela v oběhu 31 let, než byla nahrazena novější variantou, která se používala dalších 35 let až do měnové odluky v roce 1993.

Československá měna přežila za 75 let své existence dvě měnové reformy v letech 1945 a 1953. Obě jí příliš neprospěly, v roce 1953 se nová koruna vyměňovala v poměru 1:50 (nad hodnotu 300 starých Kčs, jinak 1:5). Konec Československé koruny nastal v roce 1993, kdy se po rozdělení Československa na dva samostatné státy měnila v poměru 1:1 za Českou a Slovenskou korunu.

 

Pamětní mince a bankovky jako připomínka důležitého okamžiku

Vznik Československé koruny znamenal důležitý milník pro rozvoj celého československého státu. Tento vzácný okamžik si nyní můžete připomenout. Jednou z možností je zlatý dukát Aloise Rašína vyobrazeného se zlatým lvem. Vydává jej Pražská mincovna v limitovaném nákladu 1000 kusů. Tento dukát se razí ve stejném formátu a z vysoké ryzosti zlata (986/1000 Au, 999/1000 Ag) tak, jak bylo zvykem již před téměř 700 lety za vlády Karla IV.

Porovnáme-li tento dukát a zlaté mince ČNB, je dukát sice menší, ale zato výhodnější (5× levnější) připomínkou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O admin

Pojištění pro firmy v pojistném programu na míru, nejen v oblastech majetkového a odpovědnostního pojištění.

SMS půjčku do 10 000 Kč máte na účtu do 30 minut.

Potřebujete půjčit peníze? Využijte expres rychlé půjčky.

Výhodné nebankovní půjčky bez ověřování příjmů ACEMA Credit, úrok od 6,4%

Zajímají vás aktuality z finančního trhu? Pak vám doporučujeme sledovat Ekonomikon.cz

půjčka pro začínající podnikatele bez rozdílu s vyplacením až 3 mil. Kč do 2 dnů. Nebankovní hotovostní půjčky na ruku k dispozici téměř ihned. Pro snadnou komunikaci se zákazníky a přehlednou správu zakázek doporučujeme CRM v Outlooku eWay-CRM.

Návod, jak si snadno udělat výpis exekuce k nalezení zde. On-line, bez registrace a okamžitě.

Nahoru