Free songs
Home / Investování / Neuvěřitelná předpověď se potvrdila, cena stříbra vzrostla již téměř o 50%
Neuvěřitelná předpověď se potvrdila, cena stříbra vzrostla již téměř o 50%

Neuvěřitelná předpověď se potvrdila, cena stříbra vzrostla již téměř o 50%

Saxo Bank vydává každý rok šokující, ovšem celkem nepravděpodobné, i když podceňované predikace vývoje světa financí. Jednou z nejdiskutovanějších předpovědí byla ta od Oleho Hansena, hlavního komoditního stratéga Saxo Bank, která se týkala růstu cen stříbra a to až o 33%. Nyní jsme teprve v polovině roku 2016, a tato předpověď se již stala skutečností.

Tato předpověď vznikla v roce 2015, od té doby ceny stříbra narostly o neuvěřitelných 47%. Tato předpověď zakládala na politických opatřeních, která směřovala na snižování emisí oxidu uhličitého, což navýšilo průmyslovou spotřebu stříbra, které se používá pro výrobu solárních článků. Dalším důvodem bylo i předpokládané zvýšení sazeb ze strany Fedu.

Sám Ole Hansen se ke své předpovědi vyjádřil takto: „Na přelomu listopadu a prosince jsme měli velmi pozitivní výhled pro zlato, protože jsme předpokládali, že se zlato bude hodně prodávat před prvním očekávaným zvýšením sazeb v USA. Ze zkušenosti víme, že zlato obvykle zažívá během prvních dvanácti měsíců po prvním zvýšení sazeb spíše oživení. Oživení zlata mělo potenciál výrazně podpořit stříbro, a to vzhledem k lepším fundamentálním ukazatelům snížené produkce a značné poptávky,“

Ovšem tím pravým důvodem tohoto velkého oživení však spočívá především v celosvětové nejistotě, která zde přetrvává již od ledna, kdy se komoditní trhy ocitly v chaosu. K tomu se Ole Hansen vyjadřuje takto: Paniku, která se v lednu rozvinula na trzích poté, co zkolabovala ropa a Čína dovolila další oslabení své měny, jsme vůbec nepředpokládali. Tento vývoj zpočátku podporoval pouze zlato, protože hedgeové fondy se rychle snažily změnit své pozice z rekordně krátkých na přiměřeně dlouhé. Další kvantitativní uvolňování ze strany Japonska a Evropy potom vedlo k dalšímu propadu výnosů z dluhopisů a tento vývoj je klíčovým důvodem, proč drahé kovy i nadále posilovaly před referendem o brexitu, které stříbro posunulo dokonce nad hranici naší šokující předpovědi pro rok 2016. Důvod, proč se stříbru tak daří, můžeme najít v relativní hodnotě. Po prvotním posílení zlata se obchodníci i investoři začali ohlížet po relativní hodnotě u jiných kovů a našli ji u stříbra, které se v březnu obchodovalo na nejnižší úrovni vůči zlatu od finanční krize v roce 2008“.

 

O Vojtěch Sedláček

Nahoru