Free songs
Home / Finance / Dánové prát peníze přes kryptoměny jen tak nedovolují
Dánové prát peníze přes kryptoměny jen tak nedovolují

Dánové prát peníze přes kryptoměny jen tak nedovolují

Svět finančnictví se poslední doba musí potýkat s nepříjemností v podobě kyber či krypto měny. Tato měna v podstatě neexistuje a stojí pouze na důvěře svých uživatelů. V mnoha případech je nedohledatelná a proto jí využívají i provozovatelé nelegálních obchodů k praní peněz. V Dánsku se však snaží s tímto trendem co nejvíce bojovat.

Všechny jeho transakce jsou totiž uloženy v obří sdílené databázi blockchain, díky čemuž je možné sledovat pohyb jednotlivých transakcí až po okamžik, kdy někdo bitcoin proměnil za klasickou měnu, nebo koupil nějaký produkt, který mu dorazí na fyzickou adresu.

Dánsko se nyní pochlubilo tím, že provedlo zátah na prodejce narkotik, kteří používali právě Bitcoin k praní špinavých peněz, a doufali tak, že se díky němu schovají před zraky úřadů a vyšetřovatelů. Nicméně v Dánsku se využívá softwarový trackovací systém, který monitoruje pohyb vybraných transakcí napříč bitcoinem a dosti úspěšný. Policisté tak díky němu jsou schopni identifikovat nejeden ilegální byznys a nakonec i konečně fyzické osoby, které skončily ve vazbě.

Detaily ohledně tohoto systému zůstávají tajné, ale je známo, že je využívá i Europol a americké FBI, takže vize toho že je kyberměna schopná vyprat v podstatě úplně vše, se začíná velice rozpadat. Otázkou však je, zda je tento systém zaměřen pouze na Bitcoin, popřípadě se soustředí i na jiné kryptoměny, které mohou být využívány úplně stejně, protože fungují podobně jako bitcoin.

Z Kyber měny se v poslední době také stává velmi lukrativní způsob přivýdělku, kdy mnoho lidé po celé planetě měnu těží a poté jí dále zpeněžuje. Těžba závisí na výkonu daného počítače, ovšem v domácích podmínkách je velmi pomalá. Vytváří se proto tzv. Mineři, kteří se těžbou kryptoměny přímo zabývají. A jejich výdělky nejsou vůbec špatné.

O Vojtěch Sedláček

Nahoru